Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby narażone na wychłodzenie

Odczuwalny spadek temperatury, stwarza potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, w podeszłym wieku, samotnych oraz tych, którzy są pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze apelują, by nigdy nie przechodzić obojętnie obok potrzebujących i alarmować Policję za każdym razem, gdy widzimy, że ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.

Jak co roku, gdy następuje gwałtowne ochłodzenie, a temperatury spadają w okolice zera, funkjonariusze zwracają się z apelem o to, aby nie być obojętnym na osoby narażone na wychłodzenie organizmu. Mowa przede wszystkim o osobach bezdomnych, osobach starszych oraz tych znajdujących się pod wpływem alkoholu i przebywających na zewnątrz.
 Kiedy zauważymy niepokojącą nas sytuację nie wahajmy się i zadzwońmy na numer alarmowy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

W okresie jesienno- zimowym policjanci prowadzą wzmożone działania mające na celu ratowanie życia i zdrowia osób narażonych na działanie niskich temperatur powietrza. Sprawdzają miejsca, gdzie schronienia mogą szukać bezdomni. Są to najczęściej pustostany, ogródki działkowe, altanki i piwnice. Często miejsca te grożą zawaleniem. Sposób ogrzewania tych pomieszczeń przez bezdomnych również niesie zagrożenie i niejednokrotnie prowadzi do pożaru. Podczas rozmów z osobami bezdomnymi policjanci przekazują wykaz miejsc noclegowych i zachęcają do schronienia się w nich w czasie zimy. Bezdomnym przekazywana jest również informacja o placówkach, które zapewniają pomoc medyczną, wydają ciepłe posiłki, bony żywnościowe, odzież i oferują możliwość skorzystania z kąpieli. Podczas podejmowanych interwencji, funkcjonariusze odwożą potrzebujących do schroniska, do izb wytrzeźwień, także do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych, gdyż często są to osoby nietrzeźwe, które na mrozie siedzą w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej, lub w innych miejscach. Działający w ich organizmie alkohol sprawia, że nie czują one zimna i dlatego są narażeni na śmierć. O osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu policjanci informują pracowników socjalnych.

Film "Nie pomagasz dając pieniądze na ulicy"

Opis filmu: "Nie pomagasz dając pieniądze na ulicy" - film z wizytacji olsztyńskich koczowisk w których mogą przebywać osoby bezdomne. Podkładem filmu jest informacja na temat wspólnych działań Policji z MOPS-em i Strażą Miejską mających na celu ochronę życia i zdrowia osób bezdomnych. Służby informują również o kontaktach do instytucji pomocowych dla osób mogących potrzebować pomocy.

Pobierz plik "Nie pomagasz dając pieniądze na ulicy" (format mp4 - rozmiar 19.57 MB)

By dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy konieczne jest zaangażowanie nie tylko przedstawicieli służb, ale każdego człowieka. Dlatego apelujemy, by na bieżąco przekazywać sygnały o dostrzeżonych zagrożeniach i informować służby porządkowe o osobach leżących na mrozie, przebywających w okolicach dworców, siedzących dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujących pustostany, kanały ciepłownicze itp. Nie bądźmy obojętni dla tych osób, być może nasza właściwa reakcja przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie
 W przypadku zauważenia koczującego bezdomnego zachęcamy zgłaszać ten fakt telefonicznie pod numerami:

- 997 lub 112 – Policja
- 986 lub 911– Straż Miejska
- 89 522 81 12 – Dyżurny Miasta
- 89 534 04 14 – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
- 89 521 04 49 – Schronisko dla bezdomnych
 ik/rp

Powrót na górę strony