Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Robiąc zakupy w Internecie zadbajmy o swoje bezpieczeństwo

Przedświąteczna gorączka zakupów i przygotowań do tych wyjątkowych dni bywa wykorzystywana przez cyberprzestępców, którzy stosując m.in. sztuczki socjotechniczne, wykorzystują nasze roztargnienie, zabieganie i dekoncentracje, by ukraść albo wyłudzić od nas pieniądze. Pamiętajmy, że to my w pierwszej kolejności odpowiadamy za bezpieczeństwo swoje i naszego mienia - także w Internecie. Dlatego, gdy mamy wątpliwości co do uczciwości osoby po drugiej stronie internetowego łącza, warto jest skorzystać z ogólnodostępnych narzędzi czy serwisów internetowych, które mogą te wątpliwości rozwiać.

Ładowanie odtwarzacza...

Dziś większość z nas korzysta bardzo intensywnie z Internetu. Bardzo dużo spraw załatwiamy korzystając z dobrodziejstw sieci. Kupujemy towary, usługi, opłacamy rachunki i wiele innych. Właśnie ten obszar, czyli sprawy związane z naszymi pieniędzmi, muszą podlegać naszej szczególnej uwadze, trzeba zadbać o bezpieczeństwo naszych finansów. Większość przedsiębiorstw oferujących swoje usługi w Internecie dokłada maksymalnych starań, aby zapewnić swoim klientom bezpieczeństwo, np. banki, sklepy internetowe o ugruntowanej opinii, portale aukcyjne. Stosowanie się do ich regulaminów lub instrukcji, da nam podstawy do tego, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich finansów. Jednak nawet najlepsze mechanizmy będą całkowicie nieprzydatne, kiedy użytkownik tych usług nie będzie stosował się do zasad bezpieczeństwa, nie będzie miał świadomości dot. zagrożeń jakie mogą go spotkać w Internecie lub wykona pewne czynności w pośpiechu i bez zastanowienia. Właśnie te ludzkie słabości najczęściej są wykorzystywane przez cyberprzestępców.

Dobrym rozwiązaniem jest aktywne korzystanie z dobrych narzędzi antywirusowych. Jeżeli te działania dla kogoś są niewystarczające, to może ponownie zainstalować system operacyjny.

Każdy z nas dba o swoje bezpieczeństwo w świecie rzeczywistym, jesteśmy i byliśmy tego uczeni od zawsze np. jak przechodzić przez jezdnię, żeby nie rozmawiać z nieznajomymi, być ostrożnym w trakcie nocnych spacerów, itp. Poziom bezpieczeństwa w świecie rzeczywistym jest wysoki. Jednak nie wszyscy mają świadomość zagrożeń płynących z Internetu. Internet to narzędzie tak samo dobre jak i złe. O tych właśnie złych obliczach Internetu musimy wiedzieć i o nich nie możemy nigdy zapominać. Dobrą zasadą jest po prostu ograniczone zaufanie do tego co robimy w Internecie, a już obowiązkowo do tego co ktoś nam każe robić w sieci. Warto jest się chwilę zastanowić, sprawdzić w Internecie opinie innych ludzi co do płynących do nas informacji, przejrzeć np. fachowe portale internetowe, które zajmują się bezpieczeństwem w sieci. Sam Internet będzie nam pomocny w tym jak bezpiecznie z niego korzystać.

Bardzo przydatnymi adresami w sieci mogą być np. zaufanatrzeciastrona.pl, niebezpiecznik.pl i inne podobne serwisy. Warto czasami poświęcić kilka chwil na wpisanie w wyszukiwarkę internetową hasła "bezpieczeństwo w internecie" i zapoznanie się z zagrożeniami a także sposobami na ich uniknięcie.

Przedświąteczna gorączka zakupów i przygotowań do tych wyjątkowych dni bywa wykorzystywana przez cyberprzestępców, którzy stosując m.in. sztuczki socjotechniczne, wykorzystują nasze roztargnienie, zabieganie i dekoncentracje, by ukraść albo wyłudzić od nas pieniądze. Robiąc przedświąteczne zakupy w Internecie pamiętajmy, że to my w pierwszej kolejności odpowiadamy za swoje bezpieczeństwo. Zachęcamy do obejrzenia w skupieniu przygotowanego przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie spotu profilaktycznego.

rp