Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rusza kolejny cykl festynów w ramach działań "Bezpieczne Ferie"

Już niedługo na terenie naszego województwa ruszają ferie zimowe. Olsztyńscy policjanci, strażacy i leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas planowania zimowego wypoczynku. Już po raz ósmy w naszym powiecie, tuż przed rozpoczynającymi się feriami zimowymi, odbędą się festyny edukacyjne, w których udział weźmie ponad tysiąc dzieci z powiatu olsztyńskiego. Podczas zaplanowanych m.in. pokazów ratowniczych, przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo będą propagowali przestrzeganie zasad ostrożności podczas korzystania z uroków ferii.

Gdzie i kiedy?

Nad czterema jeziorami w powiecie olsztyńskim odbędą się festyny, które każdego roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Harmonogram:

• 14 stycznia plaża miejska w Zalesiu nad jeziorem Orzyc od godziny 10:00

• 15 stycznia plaża „Słoneczny Brzeg” w m. Rukławki 10:00

• 16 stycznia plaża w m. Swobodna od godziny 10:00

• 17 stycznia plaża miejska nad jeziorem Jemiołowo w Olsztynku od godziny 10:00

Kto za tym stoi...

Organizatorzy: Komenda Miejska Policji w Olsztynie, Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Państwowa Straż Pożarna w Olsztynie, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Nowe Ramuki, Kudypy, Olsztynek, Jagiełek, Olsztyn, Wipsowo i Wichrowo, gminy: Olsztynek, Dobre Miasto, Dywity, Jonkowo, Biskupiec, Barczewo, Kolno, Świątki.

Szereg atrakcji!

Każdego roku przed feriami policjanci z KMP w Olsztytnie odwiedzają dzieci w szkołach i przedszkolach by rozmawiać z nimi o bezpiecznych zachowaniach podczas zbliżających się ferii. Nic tak jednak nie przemawia do najmłodszych, jak widok osoby, pod którą załamał się lód. Uczestnicy festynów będą mieli możliwość zobaczenia na żywo, co dzieje się z taką osobą, jak trudno jest o własnych siłach wydostać się na brzeg. Jest to doskonały moment by pokazać im, jak powinni się zachować, jeżeli w takiej sytuacji się znajdą, a czego kategorycznie unikać. Pokazy przygotowane przez strażaków mają być przestrogą dla najmłodszych i przesłaniem, że nie ma bezpiecznego lodu. Lód jest zdradliwy i nie jest miejscem do zabawy. Pomimo, iż w chwili obecnej mamy do czynienia z łagodnymi przejawami zimy, prowadzący pokazy dołożą wszelkich starań aby uczestnicy potrafili sobie poradzić podczas niebezpiecznych sytuacji w przypadku pojawienia się śniegu i mrozu. 

Poza oglądaniem specjalistycznych pokazów ratowniczych, dzieci będą mogły zobaczyć, jak wygląda posłuszeństwo psa służbowego. Policyjny przewodnik psa omówi jak się zachować w przypadku, gdy zaatakuje nas agresywny pies. Przekaże tez kilka praktycznych rad, np. jak za pomocą plecaka szkolnego odciągnąć uwagę atakującego nas zwierzęcia. Dzieci będą mogły sprawdzić nabytą wiedzę w trakcie prowadzonych konkursów. Współorganizatorzy imprezy przygotowali dla najmłodszych nagrody oraz kulinarną niespodziankę... Każdy uczestnik otrzyma również element odblaskowy. Na terenie plaży rozstawione będą także stoiska profilaktyczne.

Na czym nam zależy...

Działania, które realizuje olsztyńska Policja mają przede wszystkim na celu:

• przypomnienie numeru alarmowego 112;

• poprawę stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej;

• kształtowanie prawidłowych nawyków świadomego i bezpiecznego wypoczynku podczas pory zimowej, a przede wszystkim ferii zimowych;

• uświadomienie dzieciom i młodzieży szkolnej zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać w okresie zimy;

• zaznajomienie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa;

• naukę praktycznego stosowania nabytej wiedzy.

mp

 

 

Powrót na górę strony