Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w mieście i powiecie olsztyńskim

Dbanie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii jest dla policjantów „zimowym” priorytetem. Zagrożeń, z którymi mogą zatknąć się odpoczywający uczniowie jest wiele. Dlatego funkcjonariusze jeszcze przed feriami rozpoczęli spotkania z dziećmi i ich opiekunami, by w trakcie rozmów uświadomić im na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać. Wszystko po to, aby czas wypoczynku dzieci i młodzieży minął spokojnie, radośnie i bezpiecznie. Cykl spotkań będzie również kontynuowany w miejscach zorganizowanego wypoczynku uczniów podczas trwającej zimowej przerwie w nauce.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w ramach programu „Bezpieczne Ferie 2020” tuż przed zimową przerwą w nauce w naszym regionie odwiedzili placówki oświatowe i przeprowadzili rozmowy z uczniami na temat bezpiecznego wypoczynku. Ponadto w czterech miejscowościach w powiecie olsztyńskim – Swobodnie, Jemiołowie, Rukławkach oraz Zalesiu odbyły się edukacyjne festyny, w których uczestniczyło blisko tysiąc uczniów ze szkół podstawowych. Współorganizatorami tych przedsięwzięć byli strażacy z PSP oraz OSP, funkcjonariusze Straży Leśnej z Nadleśnictwa Nowe Ramuki, Kudypy, Olsztynek, Jagiełek, Wipsowo i Wichrowo, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, Starostwo Powiatowe oraz gminy: Barczewo, Biskupiec, Kolno, Jonkowo, Świątki, Dywity, Dobre Miasto, Olsztynek. Natomiast gorący posiłek został ufundowany przez firmę „Indykpol S.A.”. Akcję wspierały również Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.

 

Ładowanie odtwarzacza...

 

Głównym celem wspólnych działań było;

  • poprawa stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej;
  • kształtowanie prawidłowych nawyków świadomego i bezpiecznego wypoczynku podczas pory zimowej, a przede wszystkim ferii zimowych;
  • uświadomienie dzieciom i młodzieży szkolnej zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać w okresie zimy;
  • zaznajomienie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa;
  • nauka praktycznego stosowania nabytej wiedzy;
  • pogłębienie i uszczegółowienie posiadanej wiedzy dotyczącej podejmowania akcji ratunkowych na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz przekazanie tajników ściśle związanych z resuscytacją krążeniowo-oddechową podczas udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie tonącej;
  • podniesienie oceny działań Policji w oczach społeczności lokalnej i tym samym przyczynienie się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa obywateli;
  • promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszaniem przepisów obowiązujących na stokach.

W okresie trwających ferii, policjanci będą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. W trakcie wizyt zostaną przeprowadzone prelekcje na temat bezpiecznego zachowania podczas zabaw na świeży powietrzu czy na stoku narciarskim. W najbliższych dniach Komendę Miejską Policji w Olsztynie odwiedzą dzieci z Domu Kultury „AKCES”, które tegoroczne ferie spędzają na półzimowisku. Maluchy dowiedzą się na czym polega praca policjanta. Zobaczą sprzęt, jakim dysponują funkcjonariusze. Odwiedzające naszą jednostkę policji dzieci, będą mogły wcielić się w rolę technika kryminalistyki – przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu zabezpieczą ślady własnych linii papilarnych.

Policjanci będą również dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego organizując działania prewencyjno-kontrolne m.in. pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, „Prędkość” czy „Bezpieczne Ferie 2020”.

(md/aj)