Uwaga na nowe metody oszustów! - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Aktualności

Uwaga na nowe metody oszustów!

Ostrzegamy przed nieuczciwym postępowaniem osób, które wykorzystują epidemię COVID-19. W sytuacji, gdy wiele służb dba o nasze bezpieczeństwo, niektórzy chcą to wykorzystać w swoim przestępczym procederze. Oszuści nie śpią! Są skłonni nawet ubrać kombinezon ochronny i pod pretekstem przeprowadzenia rzekomej dezynfekcji próbują nas okraść. Bądźmy czujni!

Znane są metody działania oszustów pod legendą "na policjanta", "na funkcjonariusza CBŚP" czy "na wnuczka". Przestrzegamy przed jego kolejną formą. Przestępcy ubrani w kombinezony ochronne próbują dostać się do naszych domów i mieszkań, a następnie nas okraść. Czas epidemii zmusza do wzmożonej rozwagi nad tym, kogo wpuszczamy do domu. Nie zapraszajmy nieznanych osób, które mogą wykorzystać niepokój związany z zaistniałą sytuacją.

W "sieci" aż roi się od „fake newsów” czy ofert sprzedaży środków mających uchronić przed zachorowaniem na SARS-CoV-2. Pamiętajmy, że najpewniejszym źródłem informacji są oficjalne strony internetowe poszczególnych instytucji, na których znajdziemy wiarygodne wiadomości oraz instrukcje postępowania w różnych sytuacjach.

Polska Policja na bieżąco informuje o czyhających zagrożeniach oraz uczula na nieuczciwe osoby, które pod przykrywką panującej atmosfery próbują wzbogacić się za wszelką cenę, wykorzystując nasze zaufanie.

Pamiętajmy, że oszuści wykorzystując maile i smsy próbują wzbudzić obawę o oszczędności zgromadzone na rachunkach bankowych. Przestępcy wykorzystując obecną sytuację próbują nas zmanipulować. Sugerują zalogowanie się na wskazaną bramkę internetową, w ten sposób tworząc możliwość do działań przestępczych na kontach internetowych. Nie działajmy wówczas pochopnie i pod wpływem emocji. Zachowajmy rozwagę i skontaktujmy się z infolinią banku, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Przypominamy również, że nadzór nad osobami pozostającymi w kwarantannie domowej sprawują jedynie umundurowani policjanci. Funkcjonariusze podczas kontroli mającej związek z przestrzeganiem kwarantanny nie wchodzą do naszych mieszkań. Pamiętaj, że jeżeli masz wątpliwości czy osoba podająca się za policjanta jest nią faktycznie – bez wahania zadzwoń pod nr alarmowy 112, aby to zweryfikować.