Aktualności

Policjanci przygotowani do sezonu motocyklowego! A Ty?

Wraz ze słoneczną pogodą i wyższą temperaturą na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów. Przygotowani do sezonu są również policyjni motocykliści, którzy od kilku dni patrolują ulice naszego miasta i powiatu pełniąc służbę na motocyklach. Funkcjonariusze apelują o ostrożność i rozwagę na drodze. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi być świadomy, że nie jest on jedynym uczestnikiem ruchu drogowego i że należy stosować zasadę wzajemnej tolerancji i szacunku dla każdego użytkownika drogi.

Słoneczna pogoda bez wątpienia sprzyja motocyklistom. Na drogi, po kilkumiesięcznej przerwie wyjeżdża coraz więcej miłośników jednośladów. Początek sezonu wymaga od wszystkich uczestników ruchu drogowego wzmożonej czujności. W niektórych miejscach, jezdnia może być jeszcze pokryta piachem a kierowcy samochodów nie są przyzwyczajeni do większej liczby jednośladów. Brak należytej ostrożności i wyobraźni wszystkich uczestników ruchu, może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, które mogą skończyć się tragicznie.

 

Ładowanie odtwarzacza...

 

Olsztyński Wydział Ruchu Drogowego ma do dyspozycji motocykle turystyczne m-ki Triumph-Tiger o pojemności 1050 cm3. Jednoślady wykorzystywane są do codziennej służby do patrolowania dróg naszego regionu, pilotaży oraz do obsługi zdarzeń drogowych. W ostatnim czasie policyjni motocykliści współpracowali z Inspekcją Transportu Drogowego i zwracali szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów ciężarowych – te pojazdy, których stan techniczny budził zastrzeżenia były przez patrol motocyklowy pilotowane na parking (MOP) i przekazywane do dalszej kontroli inspektorom drogowym. Pamiętajmy, że jazda motocyklem wymaga posiadania odpowiednich uprawnień do kierowania, umiejętności, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku. Ważne jest również to, aby nie przeceniać swoich możliwości i odpowiednio zadbać o techniczne przygotowanie naszego jednośladu do sezonu.

 

 • Motocykl służbowy WRD KMP w Olsztynie triumph-Toger.
 • Motocykl służbowy WRD KMP w Olsztynie Triumph-Tiger.

 

Kilka wskazówek dla motocyklistów!

 • Przed sezonem dokładnie sprawdź stan techniczny motocykla.
 • Nie wsiadaj za kierownicę bez wymaganych uprawnień.
 • Zawsze dostosowuj prędkość do warunków panujących na drodze.
 • Pamiętaj, że na drodze każdy uczestnik ruchu ma takie same prawa i obowiązki.
 • Wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru zmiany toru jazdy.
 • Nie przeceniaj swoich umiejętności i nie popisuj się przed innymi – cena może być zbyt wysoka.
 • Zadbaj o odpowiedni kask ochronny, obuwie i odzież – nie zapomnij o elementach odblaskowych.
 • Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności skorzystaj z organizowanych szkoleń doskonalących technikę jazdy motocyklem i nie lekceważ uwag doświadczonych kolegów.

Stosując się do w/w zasad, motocyklista sprawi, że nie tylko on, ale i pozostali uczestnicy ruchu drogowego będą czuć się bezpieczniej.

Kierowcy samochodów również muszą przyzwyczaić się do tego, że na drodze pojawia się coraz więcej jednośladów. Kierujący ma obowiązek spoglądania w lusterka, aby ocenić to co dzieje się za jego pojazdem – w sezonie motocyklowym powinien robić to znacznie częściej. Motocykle w ruchu ulicznym poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, przez co stają się mniej widoczni dla pozostałych uczestników ruchu drogowego – „patrz w lusterka, motocykle są wszędzie”.

W związku z rozpoczęciem sezonu motocyklowego 2020, olsztyńscy policjanci życzą miłośnikom jednośladów samych słonecznych dni, przyczepności oraz bezpiecznego dotarcia do celu.

rp