18 i 20-latek odpowiedzą za kradzież zuchwałą - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

18 i 20-latek odpowiedzą za kradzież zuchwałą

Policjanci z Dobrego Miasta w niespełna kilkadziesiąt godzin od zdarzenia zatrzymali dwóch sprawców przestępstwa. 18 i 20-latek ze względu na sposób swojego działania usłyszeli zarzut zuchwałej kradzieży portfela. Zgodnie z kodeksem karnym grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Dobrym Mieście wyjaśnili okoliczności i zatrzymali sprawców kradzieży portfela, do której doszło pod koniec lipca 2020 roku w centrum miasta. Z ustaleń śledczych wynika, że tego dnia dwóch mężczyzn od dłuższego czasu obserwowało kobietę, która prowadziła rower, a w koszyku miała położony portfel. Gdy 52-latka zaczęła rozmawiać przez telefon, sprawcy wykorzystali ten moment, podbiegli do niej i zabrali portfel, a następnie uciekli w stronę pobliskich ogrodów działkowych. Pokrzywdzona była kompletnie zdezorientowana zuchwałością mężczyzn, ale po chwili zgłosiła kradzież policjantom. Kobieta oszacowała wartość strat na 270 złotych.

Funkcjonariusze z Dobrego Miasta w niespełna kilkadziesiąt godzin od zdarzenia ustalili personalia i zatrzymali sprawców kradzieży. Okazali się nimi 18 i 20-latek z Dobrego Miasta. Ponadto, w trakcie przeszukania odzyskano skradziony portfel. Ze względu na charakter kradzieży i sposób ich działania, obaj mężczyźni usłyszeli zarzut kradzieży zuchwałej za co grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec 18 i 20-latka zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej.

Zgodnie z art. 115 kodeksu karnego kradzieżą szczególnie zuchwałą jest:


1) kradzież, której sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub innych osób lub używa przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby, w celu zawładnięcia mieniem;


2) kradzież mienia ruchomego znajdującego się bezpośrednio na osobie lub w noszonym przez nią ubraniu albo przenoszonego lub przemieszczanego przez tę osobę w warunkach bezpośredniego kontaktu lub znajdującego się w przedmiotach przenoszonych lub przemieszczanych w takich warunkach.

(aj/rj)

Powrót na górę strony