Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odpust w Gietrzwałdzie – zobacz jak będzie wyglądać policyjne zabezpieczenie

Już w najbliższą niedzielę (13 września 2020) w Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie odbędą się doroczne uroczystości odpustowe połączone z dożynkami archidiecezjalnymi. Tradycyjnie, jak co roku, organizatorzy spodziewają się odwiedzin wielu pielgrzymów z całej Polski. Odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo uczestników nabożeństwa oraz okolicznych mieszkańców będą funkcjonariusze z Komisariatu Policji z Olsztynka wspierani przez swoich kolegów z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

W przyszłą niedzielę w związku z organizacją połączonych Uroczystości 143. Rocznicy Objawienia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie z 54. Dożynkami Archidiecezjalnymi organizatorzy spodziewają się odwiedzin wielu pielgrzymów, którzy wzorem lat ubiegłych na gietrzwałdzkie błonia przybywali z całej Polski. Tak wielkie przedsięwzięcie wymaga odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia ze strony służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Funkcjonariusze podczas odpustu będą dbać o bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i kierujących.

Zabezpieczenie prewencyjne i kryminalne.

Policjanci pionu prewencji zadbają o bezpieczeństwo osób zmierzających w kierunku gietrzwałdzkich błoni. Szczególnym nadzorem zostaną objęte osoby uczestniczące w tzw. pieszych pielgrzymkach, dlatego należy spodziewać się utrudnień w ruchu drogowym. Tego dnia w rejonie Sanktuarium Maryjnego wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu, a policjanci już dziś apelują o stosowanie się do ich poleceń.

Policjanci kryminalni swoją uwagę skupią na osobach, których zachowanie może budzić wątpliwości. Niewykluczone, że przy tak dużym przedsięwzięciu, wśród tłumu ludzi mogą pojawić się tzw. „kieszonkowcy”. Należy pamiętać, że w pierwszej kolejności sami musimy zadbać o nasze mienie. Portfele i wszelkie rzeczy wartościowe należy schować w takim miejscu, aby osoby niepowołane nie miały do nich dostępu.

Kilka wskazówek, jak nie paść ofiarą przestępcy:

  • NIGDY nie noś cennych przedmiotów w tylnej kieszeni spodni. Dzisiejsze modele telefonów komórkowych mają duże rozmiary i wystają z kieszeni zachęcając tym samym kieszonkowców do kradzieży i ułatwiając im "pracę" - sprawca może w łatwy sposób chwycić przedmiot i delikatnie wysunąć go ze ubrania nie wzbudzając podejrzeń ofiary.

  • ZAWSZE torby i torebki trzymaj przy sobie. Pamiętaj o ich zamknięciu! W miejscach o dużym natężeniu ruchu trzymaj je z przodu, zapięciem "do siebie".

  • UNIKAJ pokazywania telefonu innym i chwalenia się jego funkcjami w miejscach publicznych.

  • NIE ZOSTAWIAJ cennych przedmiotów (telefonu komórkowego, portfela, torebki) bez nadzoru w miejscach widocznych, np. w samochodzie, na stoliku w restauracji, przy ladzie sklepu.

  • KLUCZE do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty zawierające Twój adres.

  • GŁOŚNO REAGUJ w przypadku zauważenia podejrzanie zachowującą się osobę, głośno reaguj i powiadom Policję, starając się jednocześnie zapamiętać jak najwięcej szczegółów.

Utrudnienia w ruchu kołowym – ta informacja skierowana jest szczególnie do mieszkańców, którzy na skutek zwiększonego natężenia ruchu oraz wprowadzenia nowej organizacji planując podróż muszą wziąć to pod uwagę.

Kierowcy jadący od strony Olsztyna do Gietrzwałdu będą mogli dotrzeć na uroczystości  i dojechać do parkingów kierując się w stronę miejscowości Woryty. Pierwszy wyjazd od strony Olsztyna do Gietrzwałdu będzie przeznaczony autobusom komunikacji publicznej i autokarom przewożącym pielgrzymów. Po uroczystościach wszystkie pojazdy będą kierowane z górnych parkingów do skrzyżowania w Gietrzwałdzie, stąd w prawo lub w lewo, w zależności od tego czy kierowcy będą chcieli jechać w kierunku Ostródy czy Olsztyna.

Osobom które planują swoją podróż autobusem, olsztyński ZDZiT uruchomił specjalne linie autobusowe – szczegóły pod adresem: https://www.zdzit.olsztyn.eu/pl/.

 

 

Policja przypomina również o konieczności przestrzegania zakazów i nakazów wynikających z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Na gietrzwałdzkich błoniach zostaną wytyczone sektory. Apelujemy do pielgrzymów o zajmowanie wskazanych miejsc, przestrzeganie reżimu sanitarnego oraz stosowania się do poleceń służb porządkowych.

W Kancelarii Parafialnej znajdującej się przy ul. Kościelnej 4 w Gietrzwałdzie działać będzie Punkt Rzeczy Znalezionych (89 512 31 02). Przed zawiadomieniem Policji o przestępstwie warto sprawdzić czy po prostu nie zgubiliśmy swojej własności.

(rp)

Powrót na górę strony