Mapa zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Mapa zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów

Od początku roku na ulicach Olsztyna doszło do 25 wypadków oraz 18 kolizji drogowych z udziałem rowerzystów. W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, olsztyńscy policjanci przygotowali mapę zdarzeń drogowych z ich udziałem. Chcemy zwrócić uwagę, że za każdym punktem zaznaczonym na mapie, kryje się ludzka tragedia. Funkcjonariusze apelują zarówno do kierowców samochodów, jak i samych cyklistów, o ostrożną jazdę i przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Nie bez powodu rowerzyści zaliczani są do grupy niechronionych uczestników ruchu. W przeciwieństwie do podróżujących samochodami, nie osłania ich karoseria, nie są zabezpieczeni pasami bezpieczeństwa i nie mają poduszek powietrznych.

Od początku 2020 roku doszło w Olsztynie do 25 wypadków i 18 kolizji z udziałem jednośladów. W większości przypadków sprawcami tych zdarzeń byli kierowcy samochodów, którzy nieprawidłowo przejeżdżali przez przejazd dla rowerów, nie ustępowali pierwszeństwa przejazdu cyklistom bądź nie zachowali bezpiecznej odległości.

Olsztyn – zdarzenia z rowerzystami w okresie od 1 stycznia do 9 września 2020 roku.

Legenda:

Czerwona kropka – wypadek

Niebieska kropka – kolizja

Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami, kierowca skręcający w drogę poprzeczną lub włączający się do ruchu ma obowiązek udzielenia pierwszeństwa przejazdu kierującemu rowerem znajdującemu się na ścieżce rowerowej.

Jednak niezależnie od obowiązujących przepisów warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu. Rowerzyści dojeżdżając do skrzyżowania powinni zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza, że często zaobserwować można cyklistów rozmawiających przez telefon (w tym piszących sms-y) oraz poruszających się ze słuchawkami w uszach. Mimo, iż przepisy nie regulują tej kwestii policjanci przestrzegają:

"Owszem, jazda ze słuchawkami w uszach może sprawiać przyjemność. Nie zapominajmy jednak o tym, że w ten sposób zamykamy się na otaczający nas świat, a siebie narażamy na niebezpieczeństwo. A przecież nie słysząc co dzieje się dookoła nas nie jesteśmy w stanie w prawidłowy sposób i dostatecznie szybko zareagować w razie zagrożenia!".

Pamiętajmy, że rowerzyści to równoprawni uczestnicy ruchu. Oprócz uprawnień ciążą na nich również liczne obowiązki. Policjanci przypominają najważniejsze z nich:

 

 

Prawa i obowiązki rowerzysty

Zgodnie z art. 33 Kodeksu Drogowego:

  1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.(...)

  2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

  3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

  4. jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;

  5. jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach

  6. czepiania się pojazdów.

3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

4. (uchylony)

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

  • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem

  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów

  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachowywać szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

 

PAMIĘTAJ! Prawidłowo wyposażony rower zwiększa Twoje bezpieczeństwo. Używaj w pełni sprawnego i odpowiednio wyposażonego roweru. Zanim ruszysz, sprawdź czy działają hamulce, światła i dzwonek.

 

PAMIĘTAJ! Widoczny znaczy bezpieczny. Im więcej elementów odblaskowych tym lepiej. Polecamy opaski na nogi i ręce, kamizelki, zawieszki, a także naklejki na kask, rower czy plecak.

 

PAMIĘTAJ! Jazda w kasku zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo. Używaj kasku zawsze, on chroni Twoją głowę w razie upadku.
 

PAMIĘTAJ! Jadąc rowerem pamiętaj o najważniejszej zasadzie – ograniczonego zaufania. Zachowuj się w sposób przewidywalny. Przestrzegaj przepisów Kodeksu Drogowego, bo tylko wtedy będziesz bezpieczny. Nie wykonuj nagłych skrętów, które mogą zaskoczyć innych uczestników ruchu. Zamiar skrętu sygnalizuj wyraźnie i odpowiednio wcześnie przez wyciągnięcie ręki.

PAMIĘTAJ! Przejście dla pieszych jest przeznaczone dla pieszych, a nie dla rowerów. Zejdź z roweru i przeprowadź go przez przejście dla pieszych. W ten sposób nie zrobisz krzywdy ani sobie, ani innym uczestnikom ruchu drogowego

Olsztyńscy policjanci przygotowali również specjalny spot profilaktyczny:

 


(mp)

Powrót na górę strony