Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów działających metodą „na policjanta” czy „na wnuczka”

Olsztyńscy policjanci każdego dnia przypominają o tym, co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów, wyłudzających pieniądze metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. W kwestii bezpieczeństwa szczególnie osób starszych policjanci ściśle współpracują choćby z pracownikami Poczty Polskiej czy bankowcami, którzy będąc na tzw. pierwszej linii są w stanie dostrzec i uprzedzić seniorów przed jednorazowym pobraniem często oszczędności całego swojego życia. W ubiegły piątek, pieniądze w kwocie 50 tys. zł straciła 73-letnia mieszkanka Olsztyna.

Mimo szeroko zakrojonej akcji profilaktycznej wymierzonej w oszustów próbujących wyłudzić pieniądze od mieszkańców naszego miasta i powiatu wciąż zdarzają się seniorzy, którzy przekazują oszustom swoje oszczędności. Po raz kolejny przypominamy, że policjanci NIGDY nie żądają od nikogo pieniędzy w żadnej formie czy to gotówkowej czy w formie przelewów bankowych – tak nie działa Policja, tak działają oszuści!

Pamiętaj, że w przypadku odebrania telefonu od osoby podającej się za wnuczka czy policjanta z prośbą o przekazanie pieniędzy, czy żądaniem wypłaty pieniędzy ze swojego rachunku, musisz podejrzewać, że prawdopodobnie masz do czynienia z oszustem. Wykorzystując zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji oszuści starają się wyłudzić pieniądze od starszych osób.

Metoda działania oszustów wygląda następująco: przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się za funkcjonariuszy i proszą o pieniądze, które mają pomóc w rozwiązaniu prowadzonego rzekomo dochodzenia. Pieniądze mają być przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć. Bywa, że oszuści proszą o przelanie środków pieniężnych na wskazany przez nich numer rachunku bankowego.

Policjanci przestrzegają przed pochopnym podejmowaniem decyzji. W przypadku otrzymania telefonu z informacją o konieczności przelewu środków pieniężnych zawsze jest czas, aby dokładnie to zweryfikować. ZAWSZE możemy przerwać taką rozmowę i zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub skontaktować się z członkiem swojej rodziny, który pomoże nam wyjść z opresji bez szwanku. Podzielenie się takimi informacjami z bliskimi lub Policją pozwoli nam zachować często oszczędności całego życia. Wykręcenie nr tel. Skutki pochopnych decyzji bardzo często są nieodwracalne.

W edukacji seniorów o istniejącym zagrożeniu bardzo dużą rolę odgrywają osoby młode. Młodzież zwykle szybciej niż seniorzy dociera do publicznych informacji związanych z oszustami i skutecznie może uzupełnić wiedzę starszych członków swojej rodziny na temat zagrożenia. Przypomnijmy seniorom, że za każdym razem oszuści będą starać się wzbudzić swoje zaufanie i wykorzystać życzliwość naszych dziadków. Idealną porą na przypomnienie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa są spotkania rodzinne, różnego rodzaju święta jak również przypadkowe spotkania na ulicy. Kilka słów przestrogi zajmie nam dosłownie chwilę a mogą one uchronić przed utratą pieniędzy zbieranych latami.

rp

Powrót na górę strony