Uwaga na oszustów! - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Aktualności

Uwaga na oszustów!

Odnotowaliśmy kolejny w ciągu ostatnich kilku dni przypadek oszustwa metodą na „dopłatę do paczki”. Tym razem pokrzywdzonym okazał się 43-latek, który dopłacił do przesyłki kilkadziesiąt groszy, a stracił blisko 18 tysięcy złotych. Apelujemy, aby dokładnie sprawdzać linki w które klikamy.

W środę (13.01.2021) policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie finansowych. Działanie przestępców było bardzo podobne do wcześniejszych przypadków. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że otrzymał on SMS-a z informacją o konieczności opłaty do przesyłki kilkudziesięciu groszy. Pokrzywdzony kliknął w wysłany w wiadomości link, który przekierował go na witrynę łudząco podobną do strony banku. Po wpisaniu danych oszust uzyskał dostęp do konta 43-latka. Mężczyzna po chwili zorientował się, że z jego rachunku bankowego zniknęło blisko 18 tysięcy złotych.

Jak się chronić przed taką utrat a pieniędzy?

Przede wszystkim nie klikajmy w linki w wiadomościach czy mailach. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów - bardzo często pełne są literówek czy błędów - a także SMS-y z banku. Poświęcenie kilku sekund na sprawdzenie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed stratą pieniędzy.

(aj)

Powrót na górę strony