NA DROGACH OLSZTYNA W 2020 roku… - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Aktualności

NA DROGACH OLSZTYNA W 2020 roku…

Każdego dnia olsztyńscy policjanci dokładają starań, aby każdy uczestnik ruchu drogowego mógł czuć się bezpiecznie. Policjanci w tej inicjatywie nie są sami! Ściśle na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego współpracują oni z Urzędem Miasta w Olsztynie, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji czy ZDZIT-em. Każdej z instytucji publicznych przyświeca jeden cel – poprawa bezpieczeństwa i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia i skutków wypadków drogowych.

Przygotowana przez sierż. szt. Tomasza Zielińskiego - policjanta na co dzień pełniącego służbę w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie - specjalna grafika ma za zadanie przedstawić kilka ważnych inicjatyw i statystyk, które miały miejsce w 2020 roku. Jest to już kolejny projekt profilaktyczno-informacyjny przygotowany przez naszego kolegę.


2020 rok w statystykach...
Odnotowano 2780 zdarzeń drogowych, w tym 162 to wypadki drogowe, w których 184 osoby zostały ranne i jedna zginęła - obserwujemy wyraźny spadek względem danych pochodzących z 2019 roku. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego - tylko na terenie Olsztyna - podczas kontroli drogowych zatrzymali 334 kierujących znajdujących się w stanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości.


Skrzyżowania! Spośród wszystkich niechlubna liczbą zdarzeń drogowych wyróżnia się jedno – Rondo im. Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, na którym w 2020 roku doszło do 127 zdarzeń drogowych.


Przejścia dla pieszych! To miejsca, gdzie niechroniony uczestnik ruchu drogowego powinien czuć się szczególnie bezpiecznie, dlatego są oznakowane w sposób widoczny, a w ich rejonie należy zachowywać szczególną ostrożność. Spośród wszystkich wyznaczonych przejść dla pieszych do największej liczby potrąceń (3) doszło na przejściu przy ul. Poprzecznej i Cichej w Olsztynie. W innych miejscach na terenie miasta dochodziło do podobnej liczby zdarzeń, jednak to wyróżnia się bardzo poważnymi skutkami – wszystkie zostały zakwalifikowane jako wypadki drogowe.  


Ciekawostki…
Pojazdy komunikacji miejskiej, której organizatorem jest ZDZiT pokonują ponad 9 milionów kilometrów rocznie. W tym czasie przewożonych jest nawet 43,5 milionów pasażerów.
W 2020 roku na zlecenie ZDZiT wymieniono 16830 m2 warstwy ściernej nawierzchni na drogach gminnych.
Tylko w ciągu jednego dnia zimy 2020 roku użyto 198 ton soli drogowej podczas opadów śniegu w Olsztynie.
(tz/aj)

 

 

 

Powrót na górę strony