Co grozi za nielegalne wypalanie traw? - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Aktualności

Co grozi za nielegalne wypalanie traw?

Wiosna to czas, kiedy rośliny budzą się do życia. Niestety, to również czas, kiedy rozpoczyna się nielegalny proceder wypalania traw. Karą za nielegalne wypalanie traw może być areszt, grzywna lub pozbawienie wolności do nawet 10 lat. W celu zapobieżenia niebezpiecznego procederu policjanci przypominają o tym, że wypalanie traw niesie za sobą ogromne straty dla środowiska, mienia a także jest realnym zagrożeniem dla ludzi.

Wraz z początkiem wiosny, funkcjonariusze Straży Pożarnej i Policji interweniują w związku z nielegalnym wypalaniem traw czy resztek roślin pozostałych na polach czy działkach ogrodowych. Często również dochodzi do podpaleń suchej trawy w pobliżu torowisk co z reguły prowadzi do niekontrolowanych pożarów zagrażających ludziom, zwierzętom oraz powodującym znaczne straty w mieniu.

Pamiętaj! Wypalanie traw pociąga za sobą odpowiedzialność karną!

Policjanci przypominają, że wypalanie traw jest nielegalne i niesie za sobą odpowiedzialność karną. Grozi za to kara aresztu lub grzywna w wysokości do nawet 5 tys. zł. W niektórych przypadkach, gdy wzniecony ogień zagraża zdrowiu u życiu ludzkiemu lub mieniu w wielkich rozmiarach, konsekwencje mogą znacznie poważniejsze.

(rp)

Powrót na górę strony