Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Wspólna debata policji i starostwa na temat „Uzależnień i przemocy w Sieci”.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Olsztynie zorganizowali debatę społeczną pod nazwą „Uzależnienia i przemoc w Sieci”. Policjanci przestrzegali przed niebezpieczeństwami, jakie czyhają w Sieci – zwłaszcza na młodych ludzi. Głosem eksperckim służyła ponadto psycholog, która uwrażliwiła na ryzyko uzależnienia dzieci i młodzieży od komputera. Do dyskusji zaproszeni zostali nauczyciele ze wszystkich szkół powiatu olsztyńskiego.

W środowe przedpołudnie odbyła się debata społeczna zorganizowana przez policjantów Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie i Starostwo Powiatowe w Olsztynie. Hasłem przewodnim było bezpieczne korzystanie z Internetu i unikanie zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. W dyskusji wzięli udział dyrektorzy szkół, pedagodzy, psychologowie i policjanci.

Uczestników debaty przywitali przedstawiciele organizatorów – Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie oraz Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Olsztynie, którzy przedstawili również prelegentów. Ekspertami podczas debaty byli: terapeutka Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Olsztynie, pani Małgorzata Stolarska oraz przedstawiciele Policji – Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie, podinsp. Sławomir Szafarewicz, Naczelnik Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Olsztynie, podinsp. Leszek Róziecki oraz sierż. Bartosz Pacocha  z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Olsztynie.

Podczas debaty terapeutka Poradni przybliżyła nauczycielom zagadnienie patomechanizmów uzależnienia od komputera, wyjaśniając jakie są typy, podłoże i etapy tego uzależnienia, a także omówiła studium przypadku jednego z nastoletnich podopiecznych poradni. Prelegentka przytoczyła ponadto wyniki badań świadczące, iż dla 30 % użytkowników komputer jest sposobem na ucieczkę od rzeczywistości. Przestrzegła słuchaczy, iż od takiego podejścia młodych ludzi do Sieci jest już bardzo blisko, by wpaść w pułapkę uzależnienia.

Druga część spotkania, którą poprowadzili olsztyńscy policjanci, dotyczyła zjawiska cyberprzestępczości i oszustw popełnianych przy użyciu środków elektronicznych. Naczelnik Wydziału do walki z Cyberprzestępczością omówił rodzaje zagrożeń związanych z cyberprzemocą i sposoby reagowania na nie, a także wyjaśnił nauczycielom jakie obowiązki spoczywają na pracownikach szkół, gdy ujawnią oni przypadki popełnienia czynów zabronionych – ściganych z urzędu, na wniosek osoby pokrzywdzonej i z oskarżenia prywatnego. Sposoby reagowania podparte zostały przykładami czynów zabronionych, takich jak stalking, wykorzystanie wizerunku, włamania na konta internetowe, znieważenie i zniesławienie. Policjant z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP przestrzegł przed oszustwami popełnianymi przy użyciu środków elektronicznych, a także wyjaśnił, co zrobić, by korzystanie z portali aukcyjnych było bezpieczne i o czym należy pamiętać, by nie stać się ofiarą np. wyłudzania danych.

Na zakończenie spotkania uczestnicy wypełnili ankiety, których analiza pozwoli na wypracowanie wniosków przydatnych przy planowaniu kolejnych spotkań i działań prewencyjnych.

Debata zorganizowana przez olsztyńską Policję i Starostwo Powiatowe w Olsztynie wpisuje się w realizację założeń Rządowego programu na lata 2014 – 2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, zgodnie z którymi dąży się do zapobiegania problemom i zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży również poprzez realizację zagadnień dotyczących zagrożeń przestrzeni medialnej.

 

Powrót na górę strony