Bezpieczna droga do szkoły - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Olsztynie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna droga do szkoły

Po wyjątkowo długiej przerwie nadszedł czas na pierwszy dzwonek – właśnie rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/2021. Nie tylko uczniowie, rodzice czy nauczyciele, ale również olsztyńscy policjanci skrupulatnie przygotowywali się do tego dnia. Właśnie dziś jak co roku ruszyły ogólnopolskie działania pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Będziemy dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w drodze do i ze szkoły.

Policyjne przygotowania przed pierwszym dzwonkiem zapowiadającym nowy rok szkolny 2020/2021 trwały od kilku tygodni. Funkcjonariusze, przed tym jak dzieci i młodzież powróciły do szkół sprawdzali m.in. oznakowania dróg oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających w rejonie placówek oświatowych. Przez cały wrzesień w ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły” wzorem lat ubiegłych policjanci będą z uwagą przyglądać się temu, w jaki sposób dzieci i młodzież pokonują drogę do szkoły, czy znają i przestrzegają oni podstawowych zasad ruchu drogowego.

Początek września szczególnie dla najmłodszych uczniów jest dużym wyzwaniem związanym z samodzielnym poruszaniem się po drodze. Często w podróży do szkoły uczniowie mają do pokonania wiele przejść dla pieszych, na których muszą oni zachować szczególną ostrożność. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w drodze do i ze szkoły zależy w dużej mierze od opiekunów, których zadaniem jest odpowiednie wyposażenie swoich milusińskich zarówno w wiedzę o ruchu drogowym, ale również w takie środki ochrony jak choćby odblaski, które powinny stać się nieodzownym elementem ubioru ucznia.

W pierwszych dniach nauki policyjne patrole, pełniące służbę w rejonach szkół i placówek oświatowych, będą zwracać uwagę na nieprawidłowe zachowania zarówno kierujących jak i pieszych. Policjanci dokładnie przyjrzą się temu w jaki sposób dzieci dowożone są do szkoły, czy auta zatrzymują się w miejscach do tego przeznaczonych oraz czy dzieci i młodzież korzysta z fotelików ochronnych i pasów. Uwadze funkcjonariuszy nie umknie również stan techniczny pojazdów którymi uczniowie będą dowożeni do szkół.

W tym roku, pomimo panującej pandemii koronawirusa, policyjni profilaktycy znaleźli sposób, aby za pomocą elektronicznych środków komunikacji dotrzeć do rodziców oraz nauczycieli. Funkcjonariusze opracowali specjalną ulotkę informacyjną skierowaną do rodziców uczniów szkół podstawowych, którą na swoim terenie rozpropagują policjanci dzielnicowi. Ulotka informacyjna trafi również do nauczycieli, którzy przy pomocy platformy elektronicznej roześlą ją do opiekuna każdego z dzieci i młodzieży.

Komenda Miejska Policji w Olsztynie prezentuje spot promujący „Bezpieczną drogę do szkoły”, który można zobaczyć na stronie internetowej www.olsztyn.policja.gov.pl, komunikatorze Twitter pod adresem https://twitter.com/kmpolsztyn oraz na kanale YouTube.

Opis filmu: Spot "Bezpieczna droga do szkoły"

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 15.1 MB)

Olsztyńscy policjanci pomyśleli również o dzieciach i młodzieży w wieku do 16 roku życia, aby zmobilizować ich do zgłębienia wiedzy na temat „Bezpiecznej drogi do szkoły”. W tym celu opracowano krzyżówkę profilaktyczną. Trzy losowo wybrane osoby, które bezbłędnie odeślą hasło łamigłówki mogą liczyć na specjalne nagrody.

Rodzicu, opiekunie:

  • dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
  • zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących pojazdami,
  • ucz i przypominaj zasady prawidłowego poruszania się po drodze.

Kierowco:

  • w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami,
  • wysadzaj dziecko z auta od strony chodnika lub pobocza,
  • zachowaj ostrożność w pobliżu szkół i placówek oświatowych, a szczególnie przed przejściem dla pieszych.

Nauczycielu:

  • pokaż dzieciom bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego,
  • ucz dzieci świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Pamiętajmy, że dzieci naśladują nasze zachowania, dajmy więc im dobry przykład, aby droga do i ze szkoły była bezpieczna.

rp

Powrót na górę strony