Aktualności

Początek tygodnia ze zdarzeniami drogowymi pod Olsztynem

Olsztyńscy policjanci przypominają, aby zadbać o bezpieczeństwo w ruchu drogowym nie tylko na ulicach miasta, ale również poza nim. Już na początku tygodnia doszło do zdarzenia drogowego na obwodnicy Olszyna, a także na trasie w kierunku Szczytna.

W poniedziałek (28.11.2022r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie około godziny 17:00 otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na DK 16 w pobliżu węzła Jaroty w kierunku Tomaszkowa. Z wstępnych ustaleń policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, którzy przyjechali na miejsce wynikało, że kierujący osobowym hyundaiem 51-latek jadąc lewym pasem ruchu, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zmienił pas z lewego na prawy, w wyniku czego doprowadził do zdarzenia drogowego z samochodem ciężarowym. Zarówno kierujący osobowym hyundaiem 51-latek jak i kierujący samochodem ciężarowym 30-latek byli trzeźwi. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

We wtorek (29.11.2022) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie pracowali na miejscu zdarzenia drogowego na DK 53 (wyjazd z Olsztyna w kierunku m. Szczęsne). Jak ustalono 34-letniemu kierującemu fordem z przydrożnego rowu nagle wybiegła sarna. Mężczyzna chcąc uniknąć zderzenia ze zwierzęciem, zjechał na pobocze, gdzie ostatecznie doszło do dachowania auta. Zarówno kierującemu fordem, jak i jego pasażerowi nic poważnego się nie stało.

 

 

  • Zdjęcie przedstawia zdarzenie drogowe, samochód na poboczu i lawetę.
    Zdarzenie drogowe m. Szczęsne
  • Zdjęcie przedstawia pojazd po zdarzeniu drogowym.
    Zdarzenie drogowe obwodnica węzeł Jaroty

 

Policjanci radzą jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem leśnych zwierząt:

• W godzinach wieczornych i nocnych w okolicach leśnych powinniśmy zachować szczególną ostrożność na drogach.
• Nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta". Takie znaki są ustawiane w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje.
• Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić, podczas próby ominięcia może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.
• Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić policję o zawiadomienie odpowiednich służb w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi.
• Nie lekceważmy znaków drogowych informujących o zwierzętach. Znak A18b - jest często spotykany na odcinkach dróg przebiegających przez tereny leśne.

(pż/aj/rj)

 

Powrót na górę strony