Programy profilaktyczne
Rozmiar czcionki
PROFILAKTYCY Z KOMENDY MIEJSKIEJ POLICJI W OLSZTYNIE REALIZUJĄ SZEREG DZIAŁAŃ EDUKACYJNO-PROFILAKTYCZNYCH NA TERENIE OLSZTYNA ORAZ POWIATU OLSZTYŃSKIEGO.
PONIŻEJ ZNAJDUJĄ SIĘ AKTUALNE I ARCHIWALNE PROGRAMY.
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!
- ULOTKI PROFILAKTYCZNE Zespół ds. Profilaktyki Społecznej KMP w Olsztynie opracowuje i projektuje ulotki profilaktyczne, które mają: zapobiegać i przeciwdziałać wykroczeniom/przestępstwom, edukować i informować społeczność lokalną oraz turystów, zwracać uwagę na nowe przepisy prawa, a także odpowiadać na aktualne potrzeby społeczeństwa. W związku z tym zapraszamy do zapoznania się z ulotkami zamieszczonymi poniżej.
- Czy ponoszę jakieś konsekwencje? „Czy ponoszę jakieś konsekwencje?” jest programem edukacyjno-profilaktycznym, którego celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa na terenie placówek oświatowych oraz wyposażenie dzieci i młodzieży w rzetelną wiedzę o ich sytuacji prawnej, w świetle obowiązujących przepisów. Funkcjonariusze i pracownicy KMP Olsztyn systematycznie spotykają się z uczniami, ich rodzicami oraz nauczycielami każdego szczebla edukacji, aby podnosić świadomość i zwiększać wiedzę zwłaszcza z zakresu odpowiedzialności prawnej i karnej nieletnich.
- Otwarte Jednostki Policji Olsztyńscy policjanci zapraszają zorganizowane grupy dzieci i młodzieży do odwiedzenia jednostki przy ul. Pstrowskiego 3 w Olsztynie. Podczas wizyty funkcjonariusze opowiedzą o swojej pracy, zaprezentują wyposażenie Policji oraz przypomną najważniejsze zasady bezpieczeństwa; w ramach działań „Do źródeł wiedzy o bezpieczeństwie – Otwarte Jednostki Policji”.
- Zanim będzie za późno „Zanim będzie za późno” to program profilaktyczno-edukacyjny skierowany do rodziców uczniów szkół ponadpodstawowych. Dotyka on problemu zażywania przez młodych ludzi narkotyków i dopalaczy. Realizowany jest we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Olsztynie.
- Bezpieczny senior Program skierowany do osób starszych, którego głównym celem jest przeciwdziałanie przestępczości przeciwko osobom w wieku senioralnym na terenie miasta Olsztyna i powiatu olsztyńskiego oraz zmniejszenie liczby zdarzeń z udziałem osób starszych.
- Nie tylko dzieci dają się nabrać Od 2015 roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie realizują autorski projekt działań w ramach Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi.
- Nie pomagasz dając pieniądze na ulicy Mając na celu zminimalizowanie czynu żebractwa, a tym samym dążąc do poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego, w związku z realizacją ustawowych zadań Policji, Straży Miejskiej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (wynikających kolejno z Ustawy o Policji, Ustawy o strażach gminnych i Ustawy o pomocy społecznej) oraz mając na uwadze treść wdrożonego Miejskiego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego – „Bezpieczny Olsztyn”, uznano iż zasadnym będzie stworzenie projektu działań długofalowych, który pozwoli usystematyzować podejmowane inicjatywy i określić zakres obowiązków poszczególnych podmiotów, a także zsynchronizować ich działania. Jego celem będzie tym samym ograniczenie liczby osób trudniących się żebraczym procederem poprzez zwiększenie świadomości osób żebrzących oraz wspierających osoby żebrzące na temat konsekwencji tego typu zachowań, zwiększenie dostępu do informacji o możliwościach uzyskania wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych, jak również poprawy funkcjonowania społecznego.
- Uwaga na cyberzagrożenia! Spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z uczniami powyżej 12 r.ż. uświadamiające o zagrożeniach w cyberprzestrzeni oraz o konsekwencjach niepoprawnych zachowań w internecie (np. mowa nienawiści, hejt oraz stalking). Podczas prelekcji młodzież szkolna dowiaduje się o współczesnej roli internetu, potencjalnych formach aktywności w sieci (m.in. korzystaniu ze stron internetowych, social mediów, wyszukiwaniu informacji, nauce zdalnej, zakupach, korespondencji e-mailowej, rozrywce); definiowaniu cyberprzemocy oraz jej przejawach. Ponadto prelegenci przytaczają przykłady przestępstw internetowych i szkodliwych treści publikowanych w internecie oraz omawiają zagrożenia jakie mogą czyhać online. Zwracamy uwagę uczniów na szkodliwość spędzania dużej ilości czasu na tzw. byciu w sieci, uzależnieniach od gier oraz mediów społecznościowych itp. Prowadzący spotkanie podają wskazówki oraz przykłady jak nie stać się ofiarą cyberprzestępców, jak zabezpieczyć swój sprzęt, jak nie dać się oszukać osobom wykorzystującym sieć internetową w łamiącym sposób prawo. Uczniowie otrzymują informacje jak reagować i zgłaszać niepożądane zachowania i treści w internecie oraz poznają konkretne służby i instytucje, które udzielają pomocy osobom dotkniętym cyberzagrożeniami.