Bezpieczna podróż

Bezpieczna podróż

Powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w podróży. Jadąc własnym samochodem na urlop pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siadamy trzeźwi i wypoczęci. Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu należy zabrać ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, drogą odzież i dokumenty, zamknąć auto i uruchomić urządzenie alarmowe.

W trakcie podróży możemy być narażeni na kradzież samochodu metodą na stłuczkę lub na wypadek - złodzieje aranżując taką sytuację starają się wykorzystać emocje swojej ofiary. W takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu, lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki Policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta pamiętajmy, że należy je zamknąć i uaktywnić alarm.

Korzystając z pociągów czy autobusów dalekobieżnych unikajmy sztucznego tłoku i pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu. Do podróży załóżmy wygodną i skromną odzież. Pamiętajmy, aby nie rozmawiać z przygodnie poznanymi ludźmi i nie przyjmować poczęstunków od współpasażerów. W pociągu, opuszczając przedział, zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. O każdej "podejrzanej" sytuacji powinniśmy powiadomić obsługę pociągu.

Przypomnijmy:
1. Należy sprawdzić stan techniczny pojazdu.
2. Dokładnie zaplanować trasę podróży, uwzględniać prognozy pogody, korzystając z mapy aktualnych i prognozowanych warunków drogowych w Polsce.
3. Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy!
4. Wyjazdu nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Największego natężenia ruchu należy spodziewać się w piątek pomiędzy 16:00 a 20:00 i w poniedziałek pomiędzy 16:00 a 20:00.
5. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach (jest młodym kierowcą, osobą starszą, schorowaną lub osobą, która nie lubi wielkomiejskiego ruchu) może poprosić o pomoc bardziej doświadczonego kierowcę – pasażera.
6. Należy unikać jazdy na wschód w godzinach przedpołudniowych i na zachód w godzinach popołudniowych, ponieważ wtedy mocno oślepia słońce.
7. Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15 minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.
8. Nigdy nie umawiajmy się z rodziną na konkretną godzinę przyjazdu do miejsca docelowego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
9. Pamiętajmy - nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania!
10. Apelujemy także do motocyklistów o rozwagę i bezpieczną, zgodną z przepisami, jazdę. Niech nadmierna prędkość i brawura nie staną się przyczyną kolejnej tragedii. Motocyklisto - użyj wyobraźni!

 

 

źródło: KGP

Powrót na górę strony