Zgromadzenia publiczne
Zgromadzeniem jest zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób, w określonym miejscu, w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych.
Zwołując zgromadzenie publiczne należy zapoznać się z przepisami ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. prawo o zgromadzeniach ( Dz. U z 2015 r. poz., 1484) która określa tryb organizowania zgromadzeń i obowiązki organizatora.
Zadania w zakresie postępowania w sprawach dotyczących zgromadzeń należą do zadań zleconych gminy, na obszarze której jest organizowane zgromadzenie.
Niemniej jednak, mając na uwadze troskę o bezpieczeństwo publiczne, przedstawiamy wybrane zagadnienia dotyczące organizacji zgromadzeń:
W przypadku organizowania zgromadzenia, które będzie powodować utrudnienia w ruchu drogowym, a w szczególności powodować zmiany w jego organizacji, lub organizatorem będzie osoba prawna lub inna organizacja, organizator zgromadzenia zawiadamia właściwy organ gminy o zamiarze zorganizowania zgromadzenia w taki sposób, aby wiadomość dotarła do organu nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 6 dni przed planowaną datą zgromadzenia.
Zawiadomienie o zamiarze zorganizowania zgromadzenia składa się pisemnie, za pomocą faksu, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2013 r. poz. 1422), zwanych dalej „środkami komunikacji elektronicznej”.
-
W przypadku, gdy organizator ( tylko i wyłącznie osoba fizyczna) zgromadzenia uzna, że planowane zgromadzenie nie będzie powodować utrudnień w ruchu drogowym, a w szczególności powodować zmiany w jego organizacji, organizator zgromadzenia zawiadamia o zamiarze zorganizowania zgromadzenia właściwe gminne (miejskie) centrum zarządzania kryzysowego, a w przypadku, gdy w danej gminie nie zostało ono utworzone, wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego, nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 2 dni przed planowaną datą zgromadzenia.
Na terenie powiatu olsztyńskiego funkcjonuje:
-
Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Olsztyna
e-mail: zgromadzenia@kryzys.olsztyn.pl , tel. 89-522 81 12;
-
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie
e- mail: wykry@uw.olsztyn.pl , tel. 89 535 19 30
Zawiadomienie przekazuje się telefonicznie lub na adres poczty elektronicznej.
-
W przypadku zwołania zgromadzenia spontanicznego, które odbywa się w związku z zaistniałym nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą publiczną, którego odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publicznej – zawiadomienia nie składa się. Uczestnicy zgromadzenia spontanicznego nie mogą zakłócać przebiegu zgromadzenia publicznego, o którym była mowa w punkcie I lub II.
-
Organizator zgromadzenia oraz przewodniczący zgromadzenia są obowiązani do zapewnienia przebiegu zgromadzenia zgodnie z przepisami prawa oraz do przeprowadzenia zgromadzenia w taki sposób, aby zapobiec powstaniu szkód z winy uczestników zgromadzenia. W tym celu organizator zgromadzenia oraz przewodniczący zgromadzenia podejmują przewidziane w ustawie środki.
-
W trakcie trwania zgromadzenia, jego przewodniczący jest obowiązany pozostawać w kontakcie z wyznaczonym przedstawicielem organu gminy lub funkcjonariuszami Policji, przypadku ich przybycia na miejsce zgromadzenia.
-
Przewodniczący zgromadzenia, w trakcie trwania zgromadzenia, jest obowiązany do nieprzerwanego posiadania w widocznym miejscu elementów wyróżniających, w tym identyfikatora, który otrzymuje od organu gminy.
-
Przewodniczący zgromadzenia żąda opuszczenia zgromadzenia przez osobę, która swoim zachowaniem narusza przepisy ustawy albo uniemożliwia lub usiłuje udaremnić zgromadzenie. W przypadku niepodporządkowania się żądaniu przewodniczący zgromadzenia zwraca się o pomoc do Policji lub straży gminnej (miejskiej).
-
Przewodniczący zgromadzenia rozwiązuje zgromadzenie, jeżeli uczestnicy zgromadzenia nie podporządkują się jego poleceniom lub gdy przebieg zgromadzenia narusza przepisy niniejszej ustawy albo przepisy karne.
-
Uczestnicy zgromadzenia z chwilą jego rozwiązania są obowiązani niezwłocznie opuścić miejsce, w którym odbywało się zgromadzenie.
Odpowiedzialność karna za nieprzestrzeganie przepisow ustwy o zgromadzenia publicznych:
- podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny, kto:
-
bierze udział w zgromadzeniu, posiadając przy sobie broń, materiały wybuchowe, wyroby pirotechniczne lub inne niebezpieczne materiały lub narzędzia – podlega karze aresztu do 14 dni, karze ograniczenia wolności albo karze grzywny
-
przeszkadza lub usiłuje przeszkodzić w organizowaniu lub w przebiegu niezakazanego zgromadzenia
-
organizuje zgromadzenie bez wymaganego zawiadomienia lub przewodniczy takiemu zgromadzeniu lub zgromadzeniu zakazanemu;
-
przewodniczy zgromadzeniu po rozwiązaniu go;
-
bezprawnie zajmuje lub wzbrania się opuścić miejsce, którym inna osoba lub organizacja prawnie rozporządza, jako organizator lub przewodniczący zgromadzenia;
-
podlega karze grzywny, kto:
-
będąc przewodniczącym lub organizatorem zgromadzenia, umyślnie nie podejmuje środków niezbędnych dla zapewnienia, zgodnego z przepisami prawa, przebiegu zgromadzenia oraz zapobieżenia powstaniu szkód z winy uczestników zgromadzenia;
-
nie podporządkowuje się żądaniom lub poleceniom przewodniczącego zgromadzenia lub jego organizatora, o których mowa w ustawie z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. poz. 1485);
-
wzbrania się opuścić miejsce zgromadzenia po jego rozwiązaniu.
W przypadku wątpliwości w przedmiotowym zakresie można dzwonić do Sztabu Policji KMP w Olsztynie od poniedziałku do piątku w godzinach 08.00-15.00 pod numerem telefonu 47 731 47 03 lub 02.
Pliki do pobrania
-
Zgromadzenia publiczne informacja
304.52 KB
-
Ustawa o zgromadzeniach publicznych
130.4 KB