Aktualności

Wspólnie pomóżmy chronić osoby przed wychłodzeniem

Jak co roku w chwili, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci poświęcają wiele pracy, by przeciwdziałać ryzyku wychłodzeń i zwracają się do wszystkich, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażone osoby bezdomne potrzebujące pomocy, samotni seniorzy, osoby przewlekle chore oraz nietrzeźwe przebywające na dworze. Okres zimowy to czas, kiedy policjanci wspierani m.in. przez Straż Miejską i pracowników MOPS-u kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Są to pustostany, ogródki działkowe czy altanki. Od początku sezonu zimowego przeprowadzono ponad kilkadziesiąt tego typu kontroli.

W środę rano (30.11.2022 r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie około godziny 6:00 otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie, który może znajdować się w okolicznościach zagrażających jego życiu i zdrowiu. Policjanci z Wydziału Zabezpieczenia Miasta w Olsztynie, którzy przyjechali na jedną z olsztyńskich ulic, ustalili, że 27-letni mężczyzna śpi na dworze w jednej z wiat. Jak się okazało mężczyzna był przytomny, znajdował się w stanie nietrzeźwości. Badanie policyjnym alkotestem wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. W trakcie dalszych czynności wyszło na jaw, że mężczyzna jest osobą poszukiwaną przez Sąd Rejonowy w Olsztynie celem odbycia kary 180 dni pozbawienia wolności za popełnione w przeszłości przestępstwo drogowe. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do aresztu.

Apelujemy, aby nie przechodzić obojętnie obok człowieka, któremu grozi wychłodzenie bądź zamarznięcie. Jeden telefon na numer 112 może uratować czyjeś życie. W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego od dnia 1 listopada 2022r. działa bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat schronisk, noclegowni, ogrzewalni oraz punktów nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

 

(a.j/p.ż/t.m)

Powrót na górę strony