Aktualności

83-latka uwierzyła w legendę oszustów – straciła 20 tys. zł

Policjanci ostrzegają przed oszustwami „na policjanta” czy „na wnuczka”. Niestety ten apel nie trafia do wszystkich. W czwartek 83-latka będąc przekonana, że pomaga uchronić wnuczkę przed odpowiedzialności za spowodowanie wypadku drogowego, przekazała oszustom swoje oszczędności. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi.

W czwartek (01.12.2022) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą „na wnuczka”. Z relacji 83-latki wynikało, że na jej telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za wnuczkę. Twierdziła, że przed chwilą miała wypadek i potrąciła na przejściu dla pieszych mężczyznę. Po chwili seniorka otrzymała informację, że jedynym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności karnej przez członka rodziny jest wpłacenie kaucji w wysokości 120 tysięcy złotych. Po pieniądze miał się zgłosił syn prokuratora. Kobieta będąc przekonana, że pomaga wnuczce spakowała swoje oszczędności w reklamówkę i przekazała je oszustowi.
Po kilkunastu minutach do mieszkania wróciła wnuczka 83-latki, która wyszła na chwilę zatankować auto i której nic nie groziło. Seniorka w ten sposób zorientowała się, że padła ofiarą oszustów. Wartość strat to 20 tysięcy złotych.
   W trosce o oszczędności starszych osób Policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o kwocie pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z przestępcami należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.
   Przypominamy także o prowadzonej akcji profilaktycznej „Dzwoni oszust! Rozłącz się!”:
https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/89963,Nie-daj-sie-zlapac-Nie-daj-sie-oszukac-Dzwoni-oszust-Rozlacz-sie.html

(aj)

 

Powrót na górę strony