Aktualności

Policjanci dbają o osoby bezdomne, potrzebujące pomocy

Policjanci z Olsztyna podejmują działania zmierzające do zwiększenia bezpieczeństwa osób narażonych na wychłodzenie. Sprawdzają miejsca, w których mogą nocować osoby bezdomne np. pustostany, ogródki działkowe, altanki, piwnice. Ponadto informują o możliwości skorzystania z pomocy specjalistycznych ośrodków, które oferują nocleg i ciepły posiłek.

W piątek (2.12.2022 r.) koło godziny 5:00 oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że w jednym z bloków na klatce schodowej leży nietrzeźwa osoba. Funkcjonariusze pojechali we wskazane miejsce, gdzie zastali nietrzeźwego mężczyznę śpiącego na nieogrzanej klatce schodowej. Ponadto po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że 32-latek był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Iławie celem odbycia kary 182 dni pozbawienia wolności. Mężczyzna ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości za popełnione w przeszłości przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu. Został zatrzymany i trafił już do zakładu karnego. Teraz poniesie odpowiedzialność za swoje czyny. Jednak dzięki poinformowaniu policjantów o niebezpiecznej sytuacji, nic nie zagraża jego życiu i zdrowiu.

Tego samego dnia dzielnicowi z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie  wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Olsztynie i Strażą Miejską w Olsztynie prowadzą systematyczne kontrole miejsc, w których bezdomni mogą szukać schronienia przed zimnem. Funkcjonariusze informują osoby bezdomne o instytucjach pomocowych, noclegowniach, do których można udać się w mieście. Kontrolują dworce, pustostany, ogródki działkowe, piwnice. Wszystko po to, aby pomóc ochronić osoby bezdomne przed niskimi temperaturami, pożarem, niedożywieniem. Bezdomni otrzymują również koce i termosy z ciepłą herbatą. Jeśli np. ze względu na zły stan zdrowia lub objawy wychłodzenia organizmu potrzebna jest pomoc medyczna, na miejsce wzywane jest pogotowie.


 
Przypominamy. Jeden telefon na numer 112 może uratować czyjeś życie. W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego od dnia 1 listopada 2022r. działa bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat schronisk, noclegowni, ogrzewalni oraz punktów nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

 

 (pż/rj)

 

  • Zdjęcie przedstawia miejsce pobytu osób bezdomnych
  • Zdjęcie przedstawia miejsce pobytu bezdomnych.

Powrót na górę strony