Aktualności

Drogowe podsumowanie weekendu

W ubiegły weekend kierowcy zmagali się z trudnymi warunkami na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Przypominamy, że opady śniegu powodują, że nawierzchnia w wielu miejscach jest śliska. W tej sytuacji należy bezwzględnie dostosować prędkość do warunków panujących na drodze oraz zachować bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Od piątku do niedzieli funkcjonariusze byli wzywani do 31 kolizji drogowych. Nie odnotowaliśmy żadnego poważnego wypadku drogowego. Niestety na naszych drogach nie zabrakło kierowców, którzy postanowili wsiąść za kierownicę auta na "podwójnym gazie".

W piątek (02.12.2022) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o kolizji drogowej na DK 16 na wysokości m. Wójtowo. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że 41-letnia kierująca osobowym volkswagenem niezachowała należytej ostrożności i najechała na tył forda, a ten w kolejne auto - osobową toyotę. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie trafił do szpitala. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że kierowcy byli trzeźwi. 41-latka za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym została ukarana mandatem w  kwocie 1500 złotych. Na jej konto wpłynie także 10 punktów karnych.

Tego samego dnia, olsztyńscy policjanci pracowali na miejscu kolejnego zdarzenia drogowego na jednym z olsztyńskich parkingów. W tym przypadku prawdopodobnie na skutek niezachowania należytej ostrożności kierujący osobowym fordem uderzył w unieruchomiony inny pojazd. Funkcjonariusze zaraz po podejściu do kierującego wyczuli od niego silny zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 64-latka prawie 2 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Mężczyzna za swoje zachowanie wkrótce odpowie przed sądem.

Kilka godzin później oficer dyżurny olsztyńskiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ul. Leśnej. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu wynika, że kierująca osobowym fordem na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na pobocze, gdzie uderzyła w drzewo. Młoda kobieta miała oddalić się z miejsca zdarzanie przed przyjazdem służb. Policjanci natychmiast rozpoczęli  czynności mające na celu dotrzeć do osoby odpowiedzialnej za spowodowanie zdarzenia drogowego. Po kilkudziesięciu minutach na miejsce powróciła 17-latka, która przyznała policjantom, że wsiadła za kierownicę forda. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że była trzeźwa. Z interwencji policjanci sporządzili stosowną dokumentację. 17-latka za popełnione wykroczenia drogowe odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnim.

W sobotę (03.12.2022) oficer dyżurny Komisariatu Policji w Biskupcu otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na rondzie przy Placu Wolności. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że nieznana na tamten moment kierująca osobowym volkswagenem niedostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, straciła panowanie nad pojazdem i wjechała na środek ronda, gdzie uderzyła w baner świetlny. Z relacji świadków wynikało, że kobieta odjechała z miejsca zdarzenia przed przyjazdem służb. W tym samym czasie oficer dyżurny otrzymał kolejne zgłoszenie, z którego wynikało, że do jednego z mieszkań przyjechała matka wraz z dzieckiem będąc pod wpływem alkoholu. Kobieta miała podróżować autem i chwile wcześniej doprowadzić do kolizji. Interweniujący policjanci natychmiast podjechali pod wskazany adres, gdzie przed jednym z bloków zauważyli uszkodzonego volkswagena. Natomiast w mieszkaniu zastali 25-latkę, która miała wsiąść za kierownicę auta. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że była nietrzeźwa. W jej organizmie krążyły prawie dwa promile alkoholu. Ze względu na uzasadnione podejrzenie kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, została przewieziona do szpitala, gdzie pobrano jej krew do badań. Zgodnie z procedurą przeprowadzono badanie retrospektywne, które ma wykazać, jaką ilość alkoholu kobieta mogła mieć w organizmie w chwili zdarzenia. Funkcjonariusze podjęli decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy 25-latce. Z otrzymanych informacji wynikało również, że kobieta miała podróżować autem, wraz z 3-letnim synem. Chłopiec, którego zastano w mieszkaniu, był już pod opieką babci.
Trwają czynności mające na celu wyjaśnić dokładny przebieg zdarzenia drogowego w centrum Biskupca oraz jego uczestników. Jeżeli okaże się, że 25-latka wsiadła za kierownicę auta w stanie nietrzeźwości, grozi jej kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna. Ponadto funkcjonariusze sporządzili dokumentację do sądu rodzinnego i nieletnich, którego zadaniem będzie dokładnie zbadanie zaistniałej sytuacji pod kątem sprawowania opieki nad dzieckiem przez rodzica w stanie nietrzeźwości.

  • Zdjęcie przedstawia auto uczestniczące w kolizji na DK 16.
  • Zdjęcie przedstawia miejsce zdarzenia drogowego w Biskupcu.
Powrót na górę strony