Aktualności

Odblaskowa choinka pod Komendą Miejską Policji w Olsztynie

Policjanci z Olsztyna zwrócili się z przedświątecznym apelem do mieszkańców, aby ci rozebrali przygotowaną przez nich odblaskową choinkę. Każdy, komu odblask, służący poprawie widoczności na drodze, jest potrzebny, może podejść i zabrać go ze sobą na dalszą bezpieczną drogę. Musi tylko spełnić jeden warunek - odblask od razu przypiąć do ubrania albo jak najszybciej przekazać go osobie, którą chce nim obdarować.

W piątek (9.12.2022 r.) przed południem przed budynkiem Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie stanęła odblaskowa choinka. Drzewko przystrojone zostało przez policjantów i pracowników policji odblaskowymi, kolorowymi elementami. Zachęcamy do sięgania po elementy odblaskowe z naszej choinki i ,,ozdabiania” swoich ubrań, po to, aby świecić przykładem i być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego.

Podarujmy sobie prezent i zatroszczmy się o bezpieczeństwo. Choćby podczas wieczornego spaceru, wystarczy jeden element (odblask, światełko), aby osoba na drodze stała się widoczna ze znacznie większej odległości, nawet do około 150 metrów. Zwiększa to czas na reakcję w trudnych, zimowych warunkach pogodowych i może uratować czyjeś zdrowie i życie. Odblask to nie tylko ozdoba, ale przede wszystkim element wpływający na bezpieczeństwo pieszego na drodze. Pozostawiony na dnie szuflady nie spełni swojej funkcji.

W 2022 roku od stycznia do listopada na terenie Olsztyna doszło do 73 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. W porównaniu do roku ubiegłego, gdzie było ich 79 liczba zdarzeń z udziałem pieszych spadła. W tym czasie odnotowano 40 wykroczeń z udziałem pieszych, którzy nie posiadali elementów odblaskowych.  

Zgodnie z prawem, każdy pieszy poruszający się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Szczególnie w tym przedświątecznym okresie, kiedy obdarowujemy najbliższe nam osoby - pamiętajmy, że najważniejszym prezentem dla każdego z nas jest życie i zdrowie. Dbajmy o nie.

(pż/aj)

 

 

  • Zdjęcie przedstawia odblaskową choinkę i pieszych sięgających po odblaski.
  • Zdjęcie przedstawia policjantów i pracowników cywilnych, którzy wieszają odblaskowe ozdoby na choince.
  • Zdjęcie przedstawia logo Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie na mundurze policjanta zawieszającego odblaski na choince.
  • Zdjęcie przedstawia choinkę odblaskową na tle czapki Mikołaja.
  • Zdjęcie przedstawia choinkę odblaskową ubraną przez policjantów i pracowników cywilnych z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.
  • Choinka z odblaskami- gałązki.
  • Zdjęcie przedstawia odblaskową choinkę i dziewczynkę, która zdejmuje odblask z drzewka.
Powrót na górę strony