Aktualności

Za oknem mróz. Nie bądźmy obojętni na ryzyko wychłodzenia organizmu

Za oknami mróz. Wiele osób narażonych jest na utratę życia i zdrowia wskutek wychłodzenia organizmu. Osoby bezdomne, starsze, schorowane, potrzebują naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni. Informujmy Policję zawsze, kiedy ktoś może być narażony na wychłodzenie.

Szczególnie teraz, gdy możemy spodziewać się ujemnych temperatur, zwróćmy uwagę na osoby bezdomne potrzebujące pomocy i starsze. Nigdy nie wiemy, co może być przyczyną tego, że osoba zasłabła lub straciła przytomność, czy też zasnęła na ławce lub przystanku.

Funkcjonariusze reagują na wszystkie zgłoszenia i sygnały. Prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe. Kontrolują pustostany, opuszczone budynki, ogródki działkowe, altany, klatki schodowe, piwnice, zadaszone miejsca, które mogą dawać schronienie przed chłodem.

Tak było we wtorek (13.12.2022 r.) około godziny 12:00, kiedy oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie, że za sklepem na jednej z ulic w Olsztynie, pod wiatą leży mężczyzna. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce odnaleźli 66-letniego mężczyznę leżącego na śniegu. Niezwłocznie udzielili pomocy i wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego. 66-latek został przewieziony do szpitala. Dzięki szybkiej reakcji policjantów mężczyzna uniknął wychłodzenia.

POMAGAJMY!

W każdym przypadku zagrażającym życiu i zdrowiu należy niezwłocznie zadzwonić na numer alarmowy 112 i wezwać pomoc. Korzystajmy również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci odbiorą sygnał i sprawdzą, czy we wskazanym miejscu nikt nie potrzebuje pomocy.


Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:


https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html


(pż/rj)

Powrót na górę strony