Aktualności

Sprzedajesz coś w internecie? Uważaj na oszustów!

W gorączce świątecznych zakupów zarówno kupujący, jak i sprzedający powinni zachować szczególną czujność. Niestety nasze apele nie trafiają do wszystkich. O konsekwencjach braku ostrożności podczas transakcji internetowych przekonała się pewna 19-latka. Kobieta podczas konwersacji zawierzyła przestępcom i bez zastanowienia aktywowała wysłane linki. W ten sposób straciła prawie 5 tysięcy złotych.

W środę (14.12.2022) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie internetowym. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że na jednym z portali ogłoszeniowych zamieścił ofertę sprzedaży sukienki. Po chwili z kobietą skontaktowała się potencjalna kupującą. Oszustka najpierw poprosiła o numer telefonu pokrzywdzonej, a następnie wysłała sms-a z informacją o dokonaniu zakupu wraz z linkiem do rzekomej płatności. 19-latka początkowo zignorowała wiadomość, jednak po kilku godzinach braku kontaktu z kupującą, postanowiła kliknąć w fałszywy odnośnik. Okazało się, że pokrzywdzona została przekierowana na podrobioną stronę znanego portalu sprzedażowego, gdzie podała swoje dane osobowe, login i hasło do bankowości internetowej, numer karty płatniczej i kod CVV, a nawet kody autoryzacyjne. Młoda kobieta zorientowała się, że miała do czynienia z oszustami, kiedy otrzymała telefon z banku z informacją o podejrzanych przelewach z jej konta. Z jej rachunku bankowego zniknęło prawie 5 tysięcy złotych.

Apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci!

Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.

Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.

Przypominamy także o najczęstszych technikach phishingowych stosowanych przez przestępców: https://policja.pl/pol/aktualnosci/212455,Top-5-najczestszych-technik-phishingowych.html

(aj)

 

Powrót na górę strony