Aktualności

Świąteczny weekend na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego

Każdy świąteczny weekend na drogach jest inny. W tym roku (od piątku do poniedziałku) w Olsztynie i powiecie olsztyńskim odnotowano 3 wypadki i 34 kolizje, a także zatrzymano 6 nietrzeźwych kierujących. Podczas działań ,,Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie” policjanci czuwali nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze sprawdzali stan trzeźwości kierujących, prędkość z jaką poruszały się pojazdy, stan techniczny, to czy wszyscy w samochodach mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a najmłodsi są przewożeni w fotelikach.

W sobotę (24.12.2022 r.) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie około godziny 10:00 zatrzymali do kontroli osobowego forda. 36-letni mężczyzna kierował pojazdem mimo braku uprawnień, których jak się okazało nigdy nie zrobił. Wobec kierującego skierowano wniosek o ukaranie do sądu.

W poniedziałek (26.12.2022 r.) około godziny 13:00 policjanci z Wydziału Zabezpieczenia Miasta Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zatrzymali pojazd, który poruszał się po parkingu jednego ze sklepów w Olsztynie ze znaczną prędkością. Kierowcą osobowej skody okazał się być 17-latek bez uprawnień. Pojazd nieletniemu użyczył dziadek. 73-letni mężczyzna chciał, aby wnuk, który rozpoczął kurs na prawo jazdy, poćwiczył i przygotował się po zajęciach teoretycznych do praktyki. Niecierpliwy kursant będzie odpowiadał przed sądem za jazdę bez uprawnień.

W poniedziałek (26.12.2022 r.) około godziny 16:30 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej policji w Olsztynie na skrzyżowaniu ulic Obrońców Tobruku z Sikorskiego zatrzymali pojazd, który nie zastosował się do sygnalizacji i przejechał na czerwonym świetle. Osobowy mercedes, którym przemieszczał się 40-latek, jak się okazało, nie był dopuszczony do ruchu. Wobec nieodpowiedzialnego kierowcy skierowano wniosek o ukaranie do sądu.

Przypominamy!


Prowadzenie pojazdu mechanicznego, nie mając do tego uprawnienia może być zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.


Za przejazd na czerwonym świetle, kiedy kierowca miał możliwość bezpiecznego zatrzymania, może grozić mandat w wysokości 500 złotych i 15 punktów karnych.


Za prowadzenie pojazdu niedopuszczonego do ruchu może grozić kara aresztu, ograniczenia wolności albo kara grzywny nie niższa niż 1500 złotych.


Za dopuszczenie przez właściciela pojazdu do prowadzenia w strefie ruchu przez osobę niemającą do tego uprawnień może grozić mandat 300 złotych. 

(pż/rj)

Powrót na górę strony