Aktualności

Przypominamy - nie bądźmy obojętni na ryzyko wychłodzenia organizmu

Prognozy na najbliższe dni zapowiadają, że znów za oknami może być mróz. Wiele osób narażonych jest na utratę życia i zdrowia wskutek wychłodzenia organizmu. Osoby bezdomne, starsze, schorowane, potrzebują naszej pomocy. Przypominamy- nie bądźmy obojętni. Informujmy Policję zawsze, kiedy ktoś może być narażony na wychłodzenie.

Szczególnie teraz, gdy najbliższe dni mogą przynieść ujemne temperatury, zwróćmy uwagę na osoby bezdomne i starsze. Nigdy nie wiemy, co może być przyczyną tego, że osoba zasłabła lub straciła przytomność, czy też zasnęła na ławce lub przystanku.

Funkcjonariusze reagują na wszystkie zgłoszenia i sygnały. Prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe. Kontrolują pustostany, opuszczone budynki, ogródki działkowe, altany, klatki schodowe, piwnice, zadaszone miejsca, które mogą dawać schronienie przed chłodem.

Tak było w piątek nad ranem (27.01.2023 r.), kiedy oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie od zaniepokojonego mieszkańca Olsztyna, że na ostatnim piętrze jednego z bloków w Olsztynie śpi dwóch mężczyzn. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce odnaleźli 37 i 31- latka śpiących na piętrze. Po zbadaniu policyjnym alkomatem okazało się, że każdy z nich miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyźni zostali przewiezieni do izby wytrzeźwień. Dzięki szybkiej reakcji policjantów uniknęli wychłodzenia.
Szczególnie teraz, gdy możemy spodziewać się ujemnych temperatur, zwróćmy uwagę czy ktoś w naszej najbliższej okolicy nie potrzebuje pomocy. Nie bądźmy obojętni:

POMAGAJMY!
W każdym przypadku zagrażającym życiu i zdrowiu należy niezwłocznie zadzwonić na numer alarmowy 112 i wezwać pomoc. Warto pamiętać, że każdy może okazać się pomocny podczas działania służb. Korzystajmy również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci odbiorą sygnał i sprawdzą, czy we wskazanym miejscu nikt nie potrzebuje pomocy. Reagujmy!
Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:
https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html


(pż/rj)

Powrót na górę strony