Aktualności

Podsumowanie ferii zimowych 2023

W tym roku ferie zimowe w województwie trwały od 23.01 do 5.02.2023 roku. Hotele, pensjonaty, stoki narciarskie, półkolonie i zimowiska, kina, teatry, pływalnie działały w pełni. Dzieci i młodzież mogły cieszyć się również zimą z opadami śniegu i mrozem. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie apelowali, żeby pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w domu, na dworze czy też na wyjeździe.

Podczas ferii zimowych 2023 policjanci z rejonu podległego KMP w Olsztynie dokonali sprawdzeń przeprowadzonych w miejscach zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Uwaga funkcjonariuszy skupiona była także m.in. na systematycznym kontrolowaniu miejsc sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych pod kątem przeciwdziałania sprzedaży tego typu towarów osobom niepełnoletnim.
Nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży czuwali również policjanci z wydziału ruchu drogowego. Podczas prowadzonych działań „Bezpieczne Ferie 2023” funkcjonariusze skontrolowali 2339 pojazdów osobowych i 17 autokarów. Policjanci zwracali również uwagę na zachowania niechronionych uczestników ruchu drogowego – wylegitymowanych zostało 125 pieszych. Uwadze policjantów nie umknął również stan techniczny pojazdów, który w 118 przypadkach pozostawiał wiele do życzenia w związku z tym policyjna kontrola musiała zakończyć się zatrzymaniem przez funkcjonariuszy dowodów rejestracyjnych. Policjanci z Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie odnotowali łącznie 1518 wykroczeń, z czego 918 dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości, 5 kierujących straciło z tego powodu prawo jazdy. Funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu drogowego 11 kierujących pod wpływem alkoholu, a także 12 kierujących, którzy nie powinni znaleźć się za kierownicą auta – kierowali mimo cofniętych uprawnień lub wbrew sądowemu zakazowi.
Policyjni profilaktycy organizowali spotkania edukacyjne z dziećmi, a także opracowali i rozpowszechnili ulotkę promującą zasady bezpieczeństwa dzieci podczas zimowego wypoczynku. Ponadto policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie oraz jednostek podległych prowadzili działania w związku z akcją pn. ,,Bezpieczne ferie 2023” oraz ,,Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa pociechom w tym szczególnym okresie. O bezpieczeństwie przypominał również cykl festynów profilaktycznych pn. ,,Bezpieczne ferie w powiecie olsztyńskim”, którego współorganizatorem była m.in. Komenda Miejska Policji w Olsztynie.
Na początek nowego semestru policjanci i pracownicy KMP w Olsztynie życzą uczniom radosnego i bezpiecznego powrotu do szkoły, zaś starszym dzieciom i młodzieży udanego powrotu do obowiązków szkolnych.
(pż/tm)

Powrót na górę strony