Aktualności

Przypominamy o byciu widocznym uczestnikiem ruchu drogowego

Olsztyńscy policjanci przypominają, że noszenie elementów odblaskowych szczególnie przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, może uratować życie. Zadbajmy o siebie i załóżmy kolorowy element, aby zwiększyć swoją widoczność.

Przed nami czas zmiennych warunków pogodowych. Częściej pada deszcz, rano jest mgliście i  mimo, że dzień robi się coraz dłuższy, wszystkie te zjawiska pogodowe znacznie pogarszają widoczność szczególnie kierowcom. W tym przejściowym okresie pieszy, zwłaszcza ubrany w ciemne kolory, staje się niewidoczny po zmroku. Niechroniony uczestnik ruchu mając na sobie elementy odblaskowe, może być dostrzeżony przez kierowcę już z odległości 150 metrów, co daje cenne sekundy na podjęcie reakcji i bezpieczne ominięcie. Kolorowe elementy powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Olsztyńscy policjanci przypominają, że pieszy poruszający się po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.
Odblaski nie są obowiązkowe, gdy pieszy porusza się po drodze przeznaczonej dla pieszych lub chodniku, a także w mieście. Mimo to policjanci zachęcają, by nosić je również tam, ponieważ poprawiają one widoczność, a niekiedy mogą uratować czyjeś życie.
(p.ż)

 

 

Powrót na górę strony