Aktualności

Podsumowanie weekendu na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego

W miniony weekend na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego policjanci czuwali nad porządkiem i bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego. W piątek podejmowali wzmożone działania pod nazwą ,,Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, z kolei w sobotę wyeliminowali z ruchu 43-latka, który wsiadł za kierownicę mimo braku uprawnień do kierowania pojazdami, jak również będącego w stanie nietrzeźwości. Od piątku do niedzieli policjanci odnotowali 2 wypadki drogowe i 20 kolizji drogowych.

Policjanci w Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w piątek (17.02.2023 r.) prowadzili wzmożone działania pod nazwą ,,Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, których głównym celem było zwiększenie bezpieczeństwa tych uczestników ruchu drogowego, którzy podczas wypadków są najbardziej narażeni na tragiczne konsekwencje. Policjanci zwracali uwagę na wykroczenia kierowców w stosunku do m.in. pieszych i samych pieszych zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Zgodnie z przepisami prawa każdy pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, co nie zwalnia go jednak z zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Zabrania się również wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej policji w Olsztynie podczas piątkowych działań odnotowali łącznie 72 wykroczenia, które zakończyły się w ponad 40 przypadkach mandatami, a w 4 przypadkach zostały skierowane wnioski o ukaranie do sądu. Odnotowano 6 wykroczeń popełnionych przez pieszych, które dotyczyły głównie niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. Z kolei wykroczenia popełniane przez kierowców dotyczyły najczęściej nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim jak również przekroczenia dopuszczalnej prędkości w rejonie przejścia dla pieszych.

  • Działania NURD
  • Działania NURD
  • Działania NURD

W sobotę wieczorem (18.02.2023 r.) oficer dyżurny Komendy Miejski Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu w rejonie Placu Jana Pawła II w Olsztynie. Ze wstępnych ustaleń policjantów z Wydziału Zabezpieczenia Miasta Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, którzy przyjechali na miejsce i relacji świadków wynika, że mężczyzna mógł kierować pojazdem pod wpływem alkoholu i oddalił się z miejsca zdarzenia przed przyjazdem służb. Po chwili kierowca mercedesa wrócił na miejsce. Jak się okazało 43-latek wsiadł za kierownicę będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie policyjnym alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna nie miał uprawnień do kierowania pojazdem. 43-latek za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Zgodnie z kodeksem karnym za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

  • Miejsce zdarzenia drogowego

(pż/kh)

Powrót na górę strony