Aktualności

Olsztyn: Oferowała wynajem fikcyjnego mieszkania – usłyszała zarzuty

Kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności grozi pewnej 33-latce, która oferowała wynajem fikcyjnego mieszkania w Olsztynie. Kobieta usłyszała już zarzuty oszustwa. Jak wynika z policyjnych ustaleń – pokrzywdzonych tym przestępczym działaniem zostało 6 osób, co wygenerowało straty na łączną kwotę blisko 7 tys. zł.

Do olsztyńskiego sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko 33-letniej mieszkance Bydgoszczy, podejrzanej o oszustwo. Z przeprowadzonego dochodzenia, nadzorowanego przez miejscową  prokuraturę wynika, że kobieta umieszczała w sieci ogłoszenia dotyczące wynajmu fikcyjnego mieszkania. Podejrzana umieszczając swoją ofertę na portalu korzystała ze zdjęć już opublikowanych w sieci. Potencjalni najemcy dokonywali wpłaty zaliczki za pomocą kodu BLIK, finalnie jednak klucze do mieszkania nigdy nie trafiły do zainteresowanych. Policjanci ustalili, że przestępczy proceder rozpoczął się w połowie sierpnia 2022 roku.  Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego 33-latce przedstawiono sześć zarzutów. W gronie pokrzywdzonych są zarówno mieszkańcy Olsztyna, jak i innych miast. Łączna suma strat to prawie 7 tys. złotych.


Zgodnie z kodeksem karnym za przestępstwo oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.


Apelujemy także o szczególną ostrożność w sytuacji, w której natrafiamy na „atrakcyjne” oferty w Internecie. Zawsze weryfikujmy także zarówno treść samego ogłoszenia, jak i opinie o ogłoszeniodawcy.
Jeśli otrzymamy prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK – zadzwońmy do tej osoby, zweryfikujmy jej dane i potwierdźmy prośbę. Pomoże to uniknąć nieprzyjemności. Niestety transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego zabezpieczmy dostęp do konta, wykorzystując dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Nie podawajmy kodu BLIK bez potwierdzenia. Sprawdzajmy dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowej.

(pż/js)

Powrót na górę strony