Aktualności

Oszustwo ,,na wnuczka” - zachowajmy czujność

- Babciu, Dziadku pomóż mi, potrzebuję pieniędzy... - może to usłyszeć w słuchawce potencjalna ofiara oszusta. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie ostrzegają przed tzw. oszustwami „na wnuczka” i „na policjanta”. Schemat działania oszustów jest najczęściej taki sam, tak jak ich cel, czyli wyłudzenie za wszelką cenę pieniędzy od seniorów. W związku z tym apelujemy o ostrożność i przestrzegamy przed podejmowaniem pochopnych decyzji w wyniku rozmów z nieznajomymi osobami, których intencje mogą okazać się bardzo złe. Przekonała się o tym 81-letnia mieszkanka Olsztynka.

W czwartek (16.03.2023 r.) do Komisariatu Policji w Olsztynku wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa metodą ,,na wnuczka”. 81-letnia mieszkanka Olsztynka w czwartek w godzinach popołudniowych odebrała telefon od oszusta, który podawał się za jej wnuka. Z relacji 81-latki wynikało, że jej "wnuczek" miał doprowadzić do zdarzenia drogowego, a pokrzywdzona w jego wyniku kobieta miała znajdować się w stanie krytycznym. Następnie telefon przejął inny mężczyzna podający się za ,,policjanta”, który poradził, że w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej przez ,,wnuka” należy wpłacić określoną kwotę. Seniorka chcąc ratować ,,członka rodziny”, postępowała według instrukcji oszustów i przekazała nieznanej kobiecie, która zapukała do drzwi jej mieszkania, 30 000 złotych. Następnie kontakt z oszustami się urwał. Kiedy oszustwo wyszło na jaw, kobieta nie zastanawiając się poinformowała o sprawie policję.

Jak nie paść ofiarą oszustów?

Zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie.

Potwierdźmy tożsamość osoby, z którą rozmawiamy. Zadzwońmy do kogoś z rodziny i zapytajmy, czy ta osoba rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.Funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem.

Apelujemy - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.Rozsądek i ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

(p.ż/t.m)

Powrót na górę strony