Aktualności

Chrońmy swoje mienie - uważajmy na włamania do piwnic!

Piwnica ma wiele zastosowań. Może służyć jako miejsce do przechowywania rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień, przetworów oraz sprzętów, narzędzi, opon, rowerów i innych wartościowych przedmiotów. Zadbajmy o jej zabezpieczenie, tak jak to robimy w przypadku naszych domów.

Piwnice najczęściej posiadają łatwe do złamania zabezpieczenia, dlatego też często są dla włamywaczy atrakcyjne. Jeśli przechowujemy tam narzędzia, rowery, opony lub inne wartościowe przedmioty, które sprawca kradzieży może sprzedać, powinniśmy zabezpieczyć nasze mienie tak jak to robimy w przypadku naszych domów czy mieszkań. Idealnym rozwiązaniem byłoby założenie zamków czy kłódek z odpowiednimi atestami i sprawdzanie co jakiś czas, czy nasze mienie jest bezpieczne. Warto pamiętać o tym, aby drzwi wejściowe na klatkę schodową były zamknięte. Dobrym rozwiązaniem będzie też zainstalowanie monitoringu. Te działania mogą uchronić nas przed kradzieżami.

W ostatnim czasie olsztyńscy policjanci zatrzymali 42-latka, który był odpowiedzialny za kradzież katalizatorów z siedmiu aut, a także włamywał się do piwnic, kradł rzeczy z niezabezpieczonych pojazdów zaparkowanych w garażach podziemnych. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali 31 i 43-latka, których łupem padły komplety kół oraz opony samochodowe. W obu przypadkach sprawcy przestępstw usłyszeli już zarzuty, a większość skradzionych rzeczy wróciła już do prawowitych właścicieli. Niech te historie będą przestrogą, a my pamiętajmy o tym, że złodzieje nie śpią i wykorzystają każdą okazję, aby zagarnąć nasze mienie, dlatego tak ważne jest jego odpowiednie zabezpieczenie.

Linki do komunikatów:
https://olsztyn.policja.gov.pl/o02/aktualnosci/103277,42-latek-odpowie-za-szereg-przestepstw-przeciwko-mieniu.html
https://olsztyn.policja.gov.pl/o02/aktualnosci/103562,Zlodzieje-kol-w-rekach-policji.html

Nie dajmy się okradać! Oto rady, które mogą ustrzec przed włamaniami:

- Zwracajmy uwagę na nieznane osoby, które kręcą się na klatkach schodowych, w pobliżu piwnic, domu, garażu, zwłaszcza w porach, w których większość osób jest w pracy lub w szkole. Przyjrzyjmy się dobrze takim osobom, zachowajmy ich wizerunek w pamięci, co może okazać się niekiedy kluczowe w ustaleniu tożsamości włamywaczy.

- Zainteresujmy się odgłosami dochodzącymi z piwnic. Ustalmy ich przyczynę – stukanie, otwieranie zamków, piłowanie może mieć związek z dokonywaną właśnie kradzieżą. Nie zapominajmy zamknąć na klucz wejścia na klatkę. Każda przeszkoda utrudnia i opóźnia wejście do piwnicy, czy garażu.

- O niepokojących spostrzeżeniach czy sygnałach natychmiast należy powiadomić Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112. To dzięki szybkiej reakcji możliwe będzie ujęcie sprawców na gorącym uczynku.

(pż/aj)

Powrót na górę strony