Aktualności

Uwaga na oszustów podszywających się za pracowników banku

Mieszkanka Olsztyna po kontakcie telefonicznym z osobami podającymi się za pracowników banku straciła ponad 6500 złotych. Apelujemy o zachowanie ostrożności w przypadku telefonów z poleceniem wypłaty gotówki lub wykonania przelewu. Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wyłudzić pieniądze. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

W środę (22.03.2023) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie bankowym. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że zadzwonił do niej mężczyzna podający się za pracownika placówki bankowej. Poinformował ją, że ktoś próbuje włamać się na jej rachunek bankowy. Po chwili kobieta rozmawiała z rzekomym pracownikiem obsługi technicznej, który poprosił ją o zainstalowanie aplikacji na telefonie, aby zdalnie móc zapobiec utracie oszczędności. Pokrzywdzona zgodnie z przekazanymi instrukcjami podała kody autoryzacyjne oraz kody BLIK. Po chwili okazało się, że obaj rozmówcy, to nie pracownicy banku a oszuści, którzy zyskali dostęp do rachunku bankowego pokrzywdzonej. W ten sposób z jej konta zniknęło ponad 6500 złotych.

Pamiętajmy, że przestępcy umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wyłudzić nasze pieniądze.

(aj)

Powrót na górę strony