Aktualności

Podsumowanie działań NURD

Data publikacji 23.03.2023

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie podsumowali działania "NURD". Funkcjonariusze w trakcie służby dbali o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zwracali szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych czy rowerzystów jak i względem nich. Tylko podczas wczorajszej akcji, która trwała do późnych godzin wieczornych, policjanci odnotowali 57 wykroczeń popełnianych przez kierujących, które najczęściej związane były z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości. Policjanci odnotowali także przypadki nieustąpienia pierwszeństwa pieszym w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych. Ponadto funkcjonariusze interweniowali w stosunku do 18 niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W środę (22.03.2023 r) policjanci pracowali m.in. na miejscu zdarzenia drogowego, które miało miejsce w rejonie skrzyżowania ul. Kętrzyńskiego i Dworcowej w Olsztynie. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że 22-letnia kierująca osobowym oplem nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez oznakowane przejście dla pieszych i potrąciła 17-latka. W wyniku zdarzenia młody mężczyzna trafił do szpitala. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Policjanci 22-latce zatrzymali prawo jazdy, a sprawa swój finał znajdzie w sądzie. Funkcjonariusze odnotowali też przypadki nieprawidłowych zachowań wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego. Pewien 18-latek znajdując się w rejonie skrzyżowania ulic Mochnackiego i Szrajbera przeszedł przez oznakowane przejście dla pieszych mimo tego, że sygnalizator nadawał sygnał czerwony. Młody mężczyzna za powyższe wykroczenie został ukarany mandatem w kwocie 200 złotych.


Wczoraj również policjanci interweniowali wobec kierującego osobowym volvo, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszym znajdującym się na oznakowanym przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Mochnackiego i Szrajbera. 33-latek za powyższe wykroczenie został ukarany mandatem w kwocie 1500 złotych, a na jego konto wpłynie 15 punktów karnych.

Zgodnie z aktualnym taryfikatorem nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w rejonie przejścia dla pieszych jest to wykroczenie, za które grozi mandata karny w kwocie 1500 zł.  Z kolei niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej nadającej sygnał czerwony przez pieszego jest zagrożone mandatem w kwocie 200 złotych.

Należy również pamiętać, że niechronionych uczestników ruchu drogowego, do których zaliczamy pieszych czy rowerzystów nie chronią pasy bezpieczeństwa, zaawansowane systemy bezpieczeństwa czy karoseria samochodu. Chroni go jedynie własne ciało. Dlatego w konfrontacji z samochodem na drodze ma on minimalne szanse, by wyjść z niej bez obrażeń. Ich bezpieczeństwo na drodze zależy w dużej mierze od rozsądku, rozwagi i wyobraźni wszystkich uczestników ruchu drogowego.
(pż/aj)

 

 

Powrót na górę strony