Aktualności

Rozmowy z seniorami o bezpieczeństwie

Data publikacji 04.04.2023

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, dzielnicowy z Jonkowa zorganizował spotkanie z seniorami. To właśnie osoby starsze należą do grupy osób najbardziej narażonych na działanie oszustów. Policjant omówił mechanizmy działania przestępców, a także jak się przed nimi bronić. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem i wywołało ciekawą dyskusję na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Dzielnicowy z Posterunku Policji w Jonkowie w ubiegłym tygodniu (29.03.2023) zorganizował i przeprowadził spotkanie z seniorami w Domu Pomocy Społecznej.  Jego tematem były zagrożenia z jakimi mogą się spotkać zarówno w świecie wirtualnym, jak i realnym. Coraz to nowe metody działania przestępców wymuszają konieczność dotarcia do jak najszerszego grona osób, szczególnie seniorów, bo to właśnie oni są w tym przypadku grupą najwyższego ryzyka. Dzielnicowy podczas spotkania szczegółowo opowiedział o mechanizmach działań oszustów pod legendą „policjanta”, „wnuczka” czy „prokuratora” oraz to jak funkcjonują strony phishingowe. Przypomniano o zagrożeniach wynikających z pochopnych zakupów na pokazach czy aukcjach podczas których niejednokrotnie nieświadomi zagrożenia seniorzy zawierają wieloletnie zobowiązania w postaci umów konsumenckich czy kredytowych. Policjant omówił dokładnie co zrobić, gdy padniemy ofiarą przestępców, a przede wszystkim, jak nie dać się im zwieść. Funkcjonariusz przedstawił także programy profilaktyczne realizowane przez Policję ukierunkowane na bezpieczeństwo seniorów, w tym pn. „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”, a także przypomniał o założeniach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Seniorzy, którzy wzięli udział w spotkaniu aktywnie włączyli się w dyskusję – zadając dzielnicowemu szereg pytań, a także dzieląc się swoimi doświadczenia. Słuchacze na koniec otrzymali także materiały profilaktyczne.
(aj)

Powrót na górę strony