Aktualności

Drogowy „recydywista” ukarany surowym mandatem

Olsztyńscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej osobowe audi, za kierownicą którego siedział 23-latek. Jak się okazało nie pierwszy raz przekroczył dopuszczalną prędkość i będzie odpowiadał w warunkach tzw. recydywy drogowej. Mężczyzna został ukarany mandatem w kwocie 5 tysięcy złotych oraz 15 punktami karnymi. Ponadto 23-latek stracił już prawo jazdy.

W poniedziałek (03.04.2023 r.) policjanci z olsztyńskiej drogówki al. Warszawskiej w Olsztynie zatrzymali do kontroli drogowej osobowe audi, którego kierowca jechał z prędkością 121 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Za kierownicą auta siedział 23-letni mieszkaniec Olsztyna. Jak się okazało, mężczyzna po wejściu w życie nowego taryfikatora, był już karany za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 31 km/h.
Zgodnie z aktualnymi przepisami, kierujący popełnił wykroczenie w warunkach recydywy, co skutkuje podwójną kwotą mandatu. Na 23-latka została nałożona grzywna w wysokości 5 tysięcy złotych. Ponadto na jego konto wpłynie także 15 punktów karnych. Za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h mężczyzna stracił prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

Przypominamy, że 17 września 2022 roku weszły w życie zmiany w przepisach ruchu drogowego. Zmiany dotyczą m.in. złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Mandat będzie w tym przypadku dwukrotnie wyższy. Wykroczenia, które podlegają "recydywie" to: przekroczenie dopuszczalnej prędkości (powyżej 31 km/h), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niewłaściwe wyprzedzanie i wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła. Ponadto punkty karne zostaną usunięte dopiero po upływie 2 lat od momentu opłaty mandatu.
(aj/kh)

  • Zdjęcie przedstawia fragment ręcznego miernika prędkości.
Powrót na górę strony