Aktualności

78-latka uwierzyła w legendę oszustów – straciła ponad 94 tysiące złotych

Policjanci ostrzegają przed oszustwami „na policjanta” czy „na wnuczka”. Niestety ten apel nie trafia do wszystkich. 78-latka będąc przekonana, że pomaga uchronić córkę przed odpowiedzialnością za spowodowanie wypadku drogowego, przekazała oszustom swoje oszczędności. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi.

We wtorek (04.04.2023 r.) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie. Z relacji 78-latki wynikało, że zadzwoniła na jej numer telefonu kobieta podająca się za córkę. Twierdziła, że przed chwilą miała wypadek i potrąciła na przejściu dla pieszych kobietę. Po chwili otrzymała informację, że jednym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności jest zatrudnienie kosztownego prawnika. Następnie rzekoma córka wypytała seniorkę o posiadane oszczędności. Po chwili słuchawkę przejął kolejny oszust, który podawał się za przedstawiciela kancelarii prawniczej. Mężczyzna przekazał 78-latce, że w celu ratowania swojej córki i zięcia przed odpowiedzialnością karną musi wpłacić 250 tysięcy euro. Przedstawioną historię miał również potwierdzić kolejny rozmówca – oszust podający się za prokuratora. Kobieta będąc przekonana, że pomaga rodzinie spakowała swoje oszczędności w reklamówkę i przekazała je przestępcom. Seniorka zorientowała się, że padła ofiarą oszustów, po tym jak opowiedziała o zdarzeniu swojej sąsiadce. Wartość strat to ponad 94 tysiące złotych.

W trosce o oszczędności starszych osób policjanci apelują o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o kwocie pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z przestępcami należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

Przypominamy także o prowadzonej akcji profilaktycznej „Dzwoni oszust! Rozłącz się!”: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/89963,Nie-daj-sie-zlapac-Nie-daj-sie-oszukac-Dzwoni-oszust-Rozlacz-sie.html

(aj/kh)

Powrót na górę strony