Aktualności

Chciała sprzedać buty – mogła paść ofiarą oszustwa

39-letnia mieszkanka Olsztyna na szczęście w porę zorientowała się, że może paść ofiarą usiłowania oszustwa. W ostatniej chwili też zadzwoniła na infolinię banku i zablokowała konto. O zdarzeniu poinformowała olsztyńskich policjantów.

W poniedziałek (17.04.2023r.) do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa usiłowania oszustwa. 39-letnia mieszkanka Olsztyna na jednym z portali sprzedażowych umieściła ofertę sprzedaży butów. Odezwała się do niej nieznana osoba, która była zainteresowana zakupem towaru. Zaproponowała, że zamówi kuriera, a pieniądze wyśle przelewem. Ponadto poprosiła również o adres mailowy kobiety, na który miała wysłałać link do firmy kurierskiej. 39-latka otworzyła link, który przekierował ją na stronę, gdzie miała wpisać dane logowania do konta bankowego. Po chwili otrzymała wiadomość o autoryzacji transakcji i zwiększeniu limitu kredytowego do 20 tys. złotych. Na szczęście mieszkanka Olsztyna w porę zorientowała się, że może paść ofiarą usiłowania oszustwa. Nie myliła się. Zadzwoniła na infolinię banku i zablokowała swój rachunek bankowy.

Pamiętajmy!

  • Schemat działania oszustów jest podobny. Na początku kontaktują się w celu zakupu przedmiotu z ogłoszenia. Proszą o przeniesienie dalszej rozmowy w inne miejsce np. mailowo lub za pomocą komunikatorów. Następnym krokiem jest prośba do ogłoszeniodawcy o uwierzytelnienie transakcji – wejście w link i zalogowanie się do bankowości internetowej, po czym oszuści próbują uzyskać dostęp do konta.
  • Jeśli padliśmy ofiarą oszustwa nie czekajmy. Poinformujmy jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu, zadzwońmy na infolinię banku jak również zablokujmy swój rachunek bankowy. Natychmiast złóżmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w najbliższej jednostce Policji. Zachowajmy zapisy rozmów poprzez komunikatory internetowe, sms’y.
  • W każdym przypadku podejmowania internetowych transakcji należy zachować czujność i ostrożność. Zgodnie z kodeksem karnym za przestępstwo oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(p.ż/r.j.)

Powrót na górę strony