Aktualności

Chciała pomóc córce – została oszukana

Oszuści nie śpią. Wymyślają coraz to nowsze metody wyłudzania pieniędzy. Przekonała się o tym 69-letnia mieszkanka Olsztyna, która chciała jedynie pomóc córce, a została oszukana na prawie 19 tysięcy złotych. Apelujemy o rozwagę i rozsądek.

We wtorek (18.04.2023 r.) do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa. 69-letnia mieszkanka Olsztyna za pośrednictwem jednego z komunikatorów otrzymała wiadomość od osoby, która podawała się za jej córkę. W treści zawarta była prośba o przelew. Pieniądze miały być potrzebne na opłacenie nowego telefonu, czy zaległych rachunków. Kobieta na dane otrzymane w wiadomości dokonała kilku przelewów, za każdym razem telefonicznie potwierdzając prawdziwość transakcji konsultantowi banku. W końcu pracownik banku poinformował 69-latkę, że ma zablokowane konto. Kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa, kiedy skontaktowała się z nią córka, która poinformowała, że nie prosiła o żadne przelewy. Mieszkanka Olsztyna została oszukana na prawie 19 tysięcy złotych.

Pamiętajmy!

Oszuści kontaktować się mogą z nami za pomocą komunikatorów. Wysyłają linki lub proszą o przelew na przesłane przez nich dane. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w internetowych transakcjach. Nigdy nie mamy pewności czy osoba siedząca po drugiej stronie ekranu jest tym za kogo się podaje.

Jeśli padliśmy ofiarą oszustwa nie czekajmy. Należy poinformować jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu, zadzwonić na infolinię banku jak również zablokować swój rachunek bankowy. Natychmiast złóżmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w najbliższej jednostce Policji. Pomocne okaże się też zachowanie zapisów rozmów poprzez komunikatory internetowe, smsy.

(pż/kh)

Powrót na górę strony