Aktualności

Drogowe podsumowanie weekendu

Apelujemy, przestrzegamy i uprzedzamy o odpowiedzialności karnej, następnie kontrolujemy, sprawdzamy i wyciągamy konsekwencje. Niestety, wciąż nie brakuje nieodpowiedzialnych kierowców, którzy za kierownice aut wsiadają pod wpływem alkoholu czy wbrew sądowemu zakazowi. Sprawcy przestępstw drogowych nie mogą liczyć na pobłażliwość funkcjonariuszy. Każdego dnia policjanci wyjeżdżają do służby i dbają o to, aby na naszych drogach było bezpiecznie.

W piątek (21.04.2023) w nocy policyjni wywiadowcy na jednej z ulic w mieście zauważyli osobową skodę, której kierowcę podejrzewali, że wybrał się w podróż, mimo sądowego zakazu. Funkcjonariusze postanowili go zatrzymać do kontroli drogowej. Zaraz po podejściu do kierującego wyczuli od niego silny zapach alkoholu. Badanie policyjnym alkomatem wykazało w organizmie 30-latka prawie 1,5 promila alkoholu. Ponadto sprawdzenie w systemach informatycznych potwierdziło przypuszczenia funkcjonariuszy. Na mężczyźnie ciążą dwa sądowe zakazy kierowania pojazdami - jeden z nich obowiązujący do 2025 roku. Dodatkowo 30-latek był poszukiwany przez prokuraturę celem ustalenia miejsca pobytu.

Kierowanie pojazdem wbrew sądowemu zakazowi to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

W sobotę (22.04.2023) policjanci z olsztyńskiej drogówki na al. Sikorskiego zatrzymali do kontroli drogowej osobowe audi. Za jego kierownicą siedział 20-letni mieszkaniec Olsztyna. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 1 promil alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

W niedzielę (23.04.2023) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie, że na jednej z dróg w gminie Dywity osobowym seatem porusza się nietrzeźwy kierujący. Natychmiast na miejsce został wysłany policyjny patrol, który zauważył wskazane auto zjeżdżające na pobliski parking. Zaraz po podejściu przez jednego z funkcjonariuszy do osobowego seata, siedzący za jego kierowcą mężczyzna nagle ruszył i odjechał z miejsca kontroli. Kierowca nie reagował na wydawane sygnały świetlne i dźwiękowe wzywające go do zatrzymania się, wręcz przeciwnie – przyspieszył. Następnie kontynuował swoją ucieczkę, gdzie w pobliskiej miejscowości zjechał na pobocze, porzucił auto i uciekał pieszo. Policjanci po przebiegnięciu kilkuset metrów zatrzymali mężczyznę. Jak się okazało za kierownicą seata siedział 27-letni mieszkaniec gminy Dywity, który miał powody, aby uniknąć kontroli drogowej – badanie policyjnym alkomatem wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy. Wkrótce mężczyzna będzie tłumaczyć się przed sądem. Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

20, 27 i 30-latek wkrótce odpowiedzą przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Jest to przestępstwo zagrożone karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony