Aktualności

Bezpieczeństwo nad jeziorami Olsztyna i powiatu olsztyńskiego

Na jeziorach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego pojawiły się pierwsze patrole policyjnych wodniaków. Funkcjonariusze mają do dyspozycji oznakowane łodzie motorowodne wyposażone w specjalistyczny sprzęt ratowniczy, a także quady. Do końca sezonu letniego będą oni dbać o bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów na terenach wodnych i przywodnych. Policjanci swoją uwagę zwrócą na osoby wypoczywające na plażach jak również na te, które aktywnie będą spędzać czas nad wodą.

Rozpoczyna się sezon wypoczynku nad wodą. Jak co roku policjanci są przygotowani do pełnienia służby na wodach na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Będą oni dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad akwenami, kąpiących się i uprawiających sporty wodne - patrolować zbiorniki wodne na specjalnie przygotowanych i oznakowanych łodziach motorowych, a tereny przywodne w radiowozach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Do dyspozycji mają również quady.

 

  • POLICYJNA ŁÓDŹ
  • WODOWANIE ŁODZI
  • POLICYJNY MOTOCYKL
  • POLICYJNY MOTOCYKL

 

Policjanci, którzy posiadają specjalistyczne przeszkolenie do służby na wodzie, posiadają do dyspozycji 4 oznakowane łodzie służbowe, a także quady, za pomocą których patrolują tereny przywodne. Funkcjonariusze będą pełnić służbę na akwenach w Olsztynie i powiecie olsztyńskim. W ubiegłym roku policjanci skontrowali w sumie ponad 1000 kąpielisk, przeprowadzili 5 akcji ratowniczych i prawie 300 interwencji na obszarach wodnych. W tym samym czasie stwierdzili prawie 250 wykroczeń. Policyjni wodniacy brali udział w zabezpieczeniu 6 imprez masowych. Policjanci podczas podejmowanych działań współpracują ze Strażą Leśną, Strażą Rybacką, Strażą Miejską i WOPR.

Przypominamy, że tak jak kierowców na drogach, tak i żeglarzy na wodzie obowiązują przepisy i zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać. Policjanci w trakcie przeprowadzanych kontroli sprawdzają wymagane uprawnienia do korzystania z jednostek pływających oraz obowiązkowe wyposażenie. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na stan trzeźwości osób wsiadających za stery jednostek pływających. W ubiegłym roku policjanci zatrzymali 49 nietrzeźwych na jednostce pływającej nie będącej pojazdem mechanicznym.

Osoby, które wykorzystując uroki jezior zdecydują się na spędzanie czasu nad wodą, muszą pamiętać tym, że woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. W 2022 roku doszło do 8 utonięć na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Najczęstszymi przyczynami tragicznych zdarzeń na wodzie od wielu już lat są alkohol, przecenianie swoich umiejętności oraz korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych. Pamiętajmy, że również nad wodą to my sami w pierwszej kolejności odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszych bliskich.

W piątek (28 kwietnia 2023 roku) w Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa w związku ze zbliżającym się sezonem letnim, odbyło się spotkanie poświęcone omówieniu zasad współpracy w zakresie bezpieczeństwa i ochrony akwenów i terenów przywodnych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele m.in. Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, OSP Gutkowo, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie oraz pozostałych instytucji i fundacji z naszego regionu.

 

  • spotkanie poświęcone omówieniu zasad współpracy w zakresie bezpieczeństwa i ochrony akwenów i terenów przywodnych

 

Podczas tegorocznego sezonu letniego możemy spodziewać się tego, że wśród osób korzystających z uroków miejsc rekreacji w regionie będzie korzystać również większa niż do tej pory liczba obywateli Ukrainy. Z myślą o nich, a także z myślą o ukraińskich kierowcach, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przygotowali infografiki i ulotki z treścią w języku ukraińskim, na których zawarte zostały podstawowe informacje, dotyczące obowiązujących w Polsce przepisów i zasad bezpieczeństwa.

 

  • PLAKAT DOTYCZĄCY BEZPIECZEŃSTWA
  • PLAKAT DOTYCZĄCY BEZPIECZEŃSTWA

 

Bezpieczeństwo zależy od nas samych!

(p.ż/t.m)

Powrót na górę strony