Aktualności

Drogowe podsumowanie weekendu

W ubiegły weekend na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego doszło do 1 wypadku oraz 21 kolizji drogowych. Policjanci wyeliminowali z dróg nietrzeźwych kierujących. W dwóch przypadkach po zgłoszeniu przez uczestników ruchu drogowego. Z kolei podczas działań „alkohol i narkotyki” policjanci zatrzymali 39-latka, który nie dość, że wsiadł za kierownicę mimo prawie 1 promila alkoholu w organizmie oraz bez uprawnień, to okazał się również osobą poszukiwaną.

W piątek (05.05.2023 r.) policjanci z Dobrego Miasta otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że po jednej z dróg w gminie Świątki porusza się osobowy fiat, którego kierujący może być nietrzeźwy. Policjanci już po chwili zatrzymali wskazane auto do kontroli drogowej. Za jego kierownicą siedział 62-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Badanie policyjnym alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Ponadto po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że na mężczyźnie ciążą dwa sądowe zakazy.

W sobotę (06.05.2023) funkcjonariusze z olsztyńskiej drogówki w ramach prowadzonych działań „alkohol i narkotyki” sprawdzali trzeźwość osób wsiadających za kierownice pojazdów. Po godz. 17:00 na DK 58 w pobliżu m. Mierki zatrzymali do kontroli drogowej osobową mazdę. Zaraz po podejściu do kierującego wyczuli od niego zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 39-latka prawie 1 promil alkoholu. Ponadto okazało się, że mężczyzna w ogóle nie powinien znaleźć się za kierownicą auta, gdyż nie ma do tego uprawnień. Ponadto 39-latek był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Olsztynie celem odbycia zastępczej kary 25 dni pozbawienia wolności, ponieważ nie opłacił zasądzonej grzywny. Po uregulowaniu należności mieszkaniec powiatu olsztyńskiego został zwolniony.

W niedziele (07.05.2023) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie od świadka, który podejrzewał, że kierujący ciężarowym mercedesem jest nietrzeźwy. Z relacji innych uczestników ruchu drogowego wynikało, że mężczyzna na S51 miał jechać całą szerokością drogi, zjeżdżając z prawego na lewy pas jedni. Policjanci zatrzymali pojazd do kontroli drogowej. Badanie policyjnym alkomatem potwierdziło przypuszczenia zgłaszającego. W organizmie 68-latka krążył ponad 1 promil alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

Wszyscy nietrzeźwi kierujący wkrótce za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem. Grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna. Dodatkowo 39-latek odpowie za jazdę autem, wbrew sądowego zakazowi. Jest to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

(aj)

 

Powrót na górę strony