Aktualności

Uwaga na oszustów!

Oszuści cały czas wymyślają nowe metody, by wprowadzić nas w błąd i przejąć nasze oszczędności. W tym przypadku mieszkaniec powiatu olsztyńskiego padł ofiarą oszustów podających się najpierw za pracownika banku, a następnie za policjanta, wykorzystując przy tym metodę spoofingu. Niestety pokrzywdzony uwierzył w legendę przestępców i przekazał im 88 tysięcy złotych.

We wtorek (16.05.2023) policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że zadzwonił do niego mężczyzna podający się za pracownika placówki bankowej. Poinformował go, że w wyniku wycieku danych osobowych w jego banku, ktoś próbuje wziąć kredyt na jego dane osobowe. Następnie rzekomy pracownik przekazał mieszkańcowi powiatu olsztyńskiemu informację, że jedynym sposobem, aby nie stać się ofiarą przestępców i ich zdemaskowanie jest zaciągnięcie kredytu i przekazanie pieniędzy na wskazany rachunek bankowy. Po chwili do mężczyzny zadzwonił kolejny oszust, tym razem podający się za policjanta, który potwierdził wersję przedstawioną przez rzekomego pracownika banku i przekazał, że zarówno jego działania, jak i przedstawicieli banku są monitorowane przez służby. Okazało się także, że oszuści posłużyli się metodą spoofingu, ponieważ na wyświetlaczu telefonu ofiary pojawił się napis „Komenda Wojewódzka Policji”, co miało jeszcze bardziej uwiarygodnić przedstawioną historię.  
Ostatecznie 43-latek zmanipulowany przez oszustów zgodnie z przekazanymi instrukcjami zaciągnął pożyczki na łączną kwotę 88 tysięcy złotych i przekazał je przestępcom. Mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą przestępców, po tym jak zgłosił się na do najbliższej jednostki Policji.

Przypominamy!

Spoofing to nowa metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu odbierający. Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i weryfikację tożsamości dzwoniących do nas osób. Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naszą naiwność. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

(aj/rj)

Powrót na górę strony