Aktualności

Seniorka oszukana metodą „na policjanta”

Ostrzegamy przed oszustwami „na policjanta”. Niestety nasz apel nie trafia do wszystkich. 80-latka uwierzyła w legendę oszustów i przekazała im prawie 100 tysięcy złotych. Przypominany! Policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie! Po raz kolejny apelujemy o ostrożność podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi.

W poniedziałek (22.05.2023 r.) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą „na policjanta”. Niestety seniorka uwierzyła w legendę przestępców i przekazała im swoje oszczędności. Z relacji 80-latki wynikało, że odebrała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta. Oszust twierdził, że zajmuje się rozpracowywaniem grupy przestępczej składającej się z pracowników banków, którzy chcą przejąć jej oszczędności. Następnie wypytał ją o posiadane oszczędności oraz poinformował, że kobieta będzie uczestniczyć w policyjnej akcji. Oszust twierdził, że jej oszczędności zostały zdeponowane i na jej kontach znajdują się policyjne pieniądze, które należy przekazać funkcjonariuszom. 80-latka zawierzyła oszustom i zgodnie z przekazanymi instrukcjami wybrała z trzech banków gotówkę, która ostatecznie trafiła w ręce przestępców. Łączna wartość strat to prawie 100 tysięcy złotych.

W trosce o oszczędności starszych osób apelujemy o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych, dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez przestępców. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

(aj/kh)

 

Powrót na górę strony