Aktualności

Uwaga na oszustów w sieci!

W dalszym ciągu przestrzegamy przed oszustami internetowymi. Niestety nasze apele nie trafiają do wszystkich. O konsekwencjach braku ostrożności podczas transakcji internetowych przekonał się pewien mieszkaniec Olsztyna. Mężczyzna podczas konwersacji z oszustem wszedł w wysłany link, podał swoje wrażliwe dane i ostatecznie stracił ponad 8 tysięcy złotych.

Olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że wystawił na sprzedaż obiektyw do aparatu na popularnym portalu sprzedażowym. Po jakimś czasie otrzymał wiadomość, że ktoś jest zainteresowany kupnem przedmiotu. W celu zrealizowania „bezpiecznej płatności” sprzedawca musiał podać swój adres mailowy, a następnie kliknąć w wysłany link. Na fałszywej stronie internetowej łudząco przypominającej witrynę portalu sprzedażowego pokrzywdzony wpisał m.in. login i hasło do bankowości internetowej oraz numer pesel. Po wysłaniu swoich danych mieszkaniec Olsztyna zorientował się, że padł ofiarą oszustów. Niestety z jego konta zniknęło ponad 8 tysięcy złotych.

Apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci!
Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.

Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.
Przypominamy także o najczęstszych technikach phishingowych stosowanych przez przestępców: https://policja.pl/pol/aktualnosci/212455,Top-5-najczestszych-technik-phishingowych.html

(aj)

Powrót na górę strony