Aktualności

Apelujemy o ostrożność za kierownicą hulajnogi elektrycznej

Olsztyńscy policjanci pracowali na miejscu groźnie wyglądającej kolizji z udziałem dwóch hulajnóg elektrycznych. W jej wyniku do szpitala trafiła 51-latka. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność. Przypominany również, że tak samo jak kierowców, tak i użytkowników hulajnóg na drogach obowiązują przepisy, których należy bezwzględnie przestrzegać.

W poniedziałek (22.05.2023) doszło do zdarzenia na al. Sikorskiego w Olsztynie. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 27-letni kierujący hulajnogą elektryczną poruszając się ścieżką rowerową nie zachował bezpiecznej odległości podczas wykonywania manewru wymijania i zderzył się z jadącą z naprzeciwka 51-latką poruszającą się również hulajnogą elektryczną. W wyniku zdarzenia kobieta trafiła do szpitala. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że kierujący jednośladami byli trzeźwi. Ostatecznie zdarzenie zakwalifikowano jaką kolizję drogową. Trwa wyjaśnianie wszelkich okoliczności i przyczyn tego zdarzenia.

Przypominamy o podstawowych przepisach dotyczących korzystania z hulajnóg elektrycznych:

Hulajnogami elektrycznymi należy jeździć drogami rowerowymi. Jeżeli ich nie ma, to dopuszcza się jazdę jezdnią dla aut, ale pod warunkiem, że prędkość dla samochodów na tej trasie nie wynosi więcej niż 30 kilometrów na godzinę. Na drogach rowerowych czy jezdniach maksymalna prędkość jazdy hulajnogą wynosi 20 kilometrów na godzinę.

Hulajnogi należy parkować równoległe do krawędzi chodnika i jak najdalej od jezdni. Przepisy dopuszczają jazdę po chodniku, ale wtedy hulajnogą trzeba poruszać się tak szybko, jak poruszają się piesi. Kierujący musi zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym.

Jeśli chodzi o wiek, to minimalną granicą jest 10 lat. Jednocześnie osoba niepełnoletnia musi mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci poniżej 10. roku życia mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych, ale tylko w strefach zamieszkania oraz pod opieką osoby dorosłej.

Zgodnie z przepisami prawa za kierowanie hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości grozi kara aresztu lub kara grzywny nie niższa niż 2,5 tys. zł. Dodatkowo sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne. Zabronione jest również przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku. W tym przypadku jest to wykroczenie zagrożone mandatem karnym w kwocie 300 złotych.

Szczegóły dotyczące obowiązujących przepisów znajdują się w komunikacie: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/81190,Hulajnogi-elektryczne-nowe-przepisy.htmlsearch=4251849788232
(aj)

 

Powrót na górę strony