Aktualności

Woda to żywioł, który nie wybacza błędów

Długi, czerwcowy weekend trwa. Nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodami Olsztyna i powiatu olsztyńskiego oraz terenami przywodnymi czuwają wodniacy z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zależy od nas samych, a bezpieczeństwo najmłodszych zależy od ich opiekunów.

Woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Przypominamy o tym i apelujemy o rozsądek podczas wypoczynku nad akwenami Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Najważniejszą rzeczą, która powinna nam towarzyszyć jest trzeźwe myślenie oraz poczucie odpowiedzialności.  Zwłaszcza podczas dłuższego, czerwcowego weekendu, kiedy spodziewamy się większej aktywności podczas korzystania z uroków wodnej rekreacji.
Apelujemy o to, aby wybierać kąpieliska strzeżone, pod nadzorem ratownika wodnego. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że w przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa czy zagrożenia, ratownicy natychmiast zareagują i udzielą nam pomocy. Nie przeceniajmy swoich możliwości, asekurujmy się obecnością innych osób lub sprzętem pływackim. Nigdy nie wchodźmy do wody i nie wsiadajmy za stery jednostek pływających po alkoholu. Zwracajmy także uwagę na inne osoby znajdujące się w pobliżu. Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodami Olsztyna i powiatu olsztyńskiego będą czuwać do końca sezonu letniego olsztyńscy wodniacy, którzy będą kontrolować  kąpieliska jak również będą sprawdzać stan trzeźwości sterników, ich uprawnienia, a także czuwać nad właściwym stosowaniem się do przepisów i wyposażeniem łodzi w sprzęt ratunkowy. Policjanci pełniący służbę nad wodą to doświadczeni funkcjonariusze posiadający odpowiednie przygotowanie do służby na wodzie. Obecność patrolu wodnego dodaje także rozsądku kapiącym się i uprawiającym sporty wodne. Pamiętajmy o oznaczonej specjalnymi bojami odległości 100 m od brzegu i budynków, miejsca bezpiecznego, gdzie jednostki pływające powinny poruszać się z prędkością manewrową nie powodującą fal, które mogłyby narazić osoby korzystające z uroków wodnej rekreacji na niebezpieczeństwo.
Pamiętajmy, że woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do poleceń osób czuwających nad bezpieczeństwem na wodzie. Bezpieczeństwo zależy od nas samych.
(p.ż/r.j)

Powrót na górę strony