Aktualności

Policyjne interwencje na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego

Olsztyńscy funkcjonariusze na co dzień czuwają nad bezpieczeństwem i porządkiem na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Jednego dnia wyeliminowali z ruchu drogowego 30-latka, który wsiadł za kierownicę mimo braku uprawnień jak również 26-latka na sądowym zakazie. Pracowali również na miejscu zdarzenia drogowego na ul. Leonharda w Olsztynie.

W  środę (14.06.2023 r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ul. Leonharda w Olsztynie. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że siedząca za kierownicą osobowego volkswagena 32-latka na wjeździe na ul. Leonharda nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu siedzącemu za kierownicą osobowego volkswagena 42-latkowi jadącemu ul. Leonharda w kierunku ul. Towarowej, doprowadzając do zdarzenia drogowego. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Jedna osoba trafiła do szpitala. 32-latce zatrzymano prawo jazdy, a ze swojego zachowania będzie tłumaczyła się przed sądem.
Tego samego dnia funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej w m. Barczewo osobowego forda, za którego kierownicą siedział 30-latek, który nie zastosował się do znaku B-20 ,,stop”. Ponadto mężczyzna wprowadził funkcjonariuszy umyślnie  w błąd co do swoich danych osobowych. Po ich ustaleniu w trakcie sprawdzania w policyjnych systemach okazało się, że 30-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.  Za powyższe wykroczenia tj. wprowadzenie w błąd co do swoich danych osobowych oraz niezastosowanie się do znaku,,stop” mężczyzna został ukarany mandatami. Z kolei za kierowanie pojazdami mechanicznymi mimo braku uprawnień mężczyzna będzie odpowiadał przed sądem.
Również w środę (14.06.2023 r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na skrzyżowaniu ul. Opolskiej i ul. Augustowskiej w Olsztynie.  Ze wstępnych ustaleń policjantów, którzy pracowali na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący bmw 26-latek jadąc ul. Opolską w kierunku ul. Augustowskiej nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go osobowego opla, za którego kierownicą siedział 40-latek, doprowadzając do zdarzenia drogowego. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że kierowca bmw posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mężczyzna wkrótce odpowie przed sądem za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz za jazdę wbrew sądowemu zakazowi.
Zgodnie z kodeksem wykroczeń prowadzenie pojazdu mechanicznego, bez wymaganych uprawnień jest zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.  
Zgodnie z kodeksem karnym za prowadzenie pojazdów wbrew orzeczonym  środkom karnym grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności
.
(p.ż)

Powrót na górę strony